HaberlerDünyaLübnanOrtadoğu

Şeyh Abdul Emir Qablan, Lübnan’ın birliği ve korsan rejime karşı direnişin destekçisi

Lübnan’ın siyaset ve din sahnesinde önemli bir şahsiyet olan Şeyh Abdul Emir Qablan, 85 yaşında yakalandığı hastalık nedeni ile geçen günlerde hayatını kaybetti.

Şeyh Qablan hakkında birkaç önemli noktaya değinmek gerekir.
Birincisi, Şeyh Qablan 21 yıl boyunca Lübnan Şiileri Yüksek İslami Meclisi Başkanlığını yapmasıdır. Lübnan Şiileri İslami Meclisi bu ülkede ilk resmi Şii kurumdur ve 1969 yılında İmam Musa Sadr’ın çalışmaları sonucu kuruldu. İmam Musa Sadr, Meclisin kurulmasından 1978 yılında kaçırılmasına kadar başkanlığını yaptı. İmam Musa Sadr’ın ardından şeyh Muhammed Şemseddin başkanlığını üstlendi ve vefatı ardından 2000 yılında Şeyh Abdul Emir Qablan bu görevi yürüttü. 
Bu meclis ve başkanlarının en önemli görevlerinden biri Lübnan Şii nüfusunu savunmak ve aynı zamanda aralarında bir nevi birliğin sağlanmasıdır. 
İkincisi, dini dersleri Necef havzasında Ayetullah Seyid Ebulkasım Hoyi ve Ayetullah Seyid Muhsin el-Hekim’den öğrenen Şeyh Qablan, İmam Musa Sadr ile çok iyi ilişkileri vardı. Doğal olarak da İmam Musa Sadr ile yakındı ve Lübnan’da çeşitli fırkalar arasındaki dayanışmanın ciddi destekçilerindendi. 
Aslında şeyh Qablan her ne kadar Lübnan Şiileri Yüksek İslami Meclisi Başkanı olarak ülkedeki Şiilerin çıkarlarını korumakla görevli olsa da bu ülkede asla fırkacılık yönünde adım atmayan ve her zaman Lübnan halkına, ulusal kimliklerine göre yaklaşan biriydi.
 Direniş Alimleri Birliği Başkanı Şeyh Mahir Hammud şöyle diyor: Vahdetin sorunları ile yüzleşmek, İslami konumun vahdeti ve ortak yaşamaya vurgu yapmak, Ayetullah Qablan’ın öncelikleriydi, halka yakınlığı ve tevazuu ile tanınırdı, öyle ki onun halkın acılarının aynası olduğu söylenebilir.
Üçüncüsü, şeyh Abdul Emir Qablan’ın sadece Lübnan’da değil, tüm batı Asya bölgesinde direnişe destek veren önemli şahsiyetlerden biri olmasıdır. Kendisi Lübnan hakimiyetine vurgu yaparken Hizbullah’ın ciddi destekçilerindendi ve Lübnan içişlerine her türlü yabancı müdahaleye karşıydı. Şeyh Qabla Lübnan meseleleri ve sorunlarının yabancı müdahalesi ile çözümlenmeyeceği, üstelik onların müdahalesinin bu sorunların oluşmasındaki ciddi sebeplerden olduğuna inanırdı.
Dördüncüsü, Lübnan Şiileri Yüksek İslami Meclisi Başkanı, Müslüman ülkeler ve direniş gruplarının siyonist rejime karşı Filistin’i savunmaları gerektiğine inanırdı. Aslında şeyh Qablan, Siyonist rejime karşı Filistin’in silahlı direnişinin önemli bir destekçisiydi. Bu yüzden şeyh Qablan’ın batı Asya bölgesinde direnişin destekçisi ve Arap ülkelerin siyonist rejim ile ilişkileri normalleşme planının ciddi karşıtlarından biri olarak normalleşmenin Filistin ülküsüne ihanet olduğunu düşünen biri olduğu söylenebilir. 
Şeyh Mahir Hammud, Ayetullah Qablan’ın İsrail’in işgalciliğine karşı mücadeleyi önemle vurguladığını belirtiyor.
İslam inkılabı rehberi Ayetullah seyit Ali Hamenei de Şeyh Qablan’ın vefatı nedeni ile Lübnan Hizbullah hareketi lideri seyit Hasan Nasrullah’a gönderdiği taziye mesajında, “şeyh Qablan direniş akımı ve sizin için değerli ve sadık bir dosttu ve bereketli ömrünü Lübnan’da yüce hedeflerin hizmetinde geçirdi.” yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.