FilistinHaberlerOrtadoğu

Şeyh Eş-Şevbeki: Batı Yaka güvenlik birimleri davet faaliyetlerinden rahatsız oluyor

El-Halil’in kuzeyindeki Safa beldesinden 53 yaşındaki Şeyh Mahmud Eş-Şevbeki, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimlerinin Batı Yaka’daki İslami davet faaliyetlerinden rahatsız olduğunu söyledi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Şeyh Mahmud Eş-Şevbeki “Ebu Bilal”, yaptığı açıklamada, “Koruyucu Güvenlik birimi elemanları beni evimden kaçırdı ve önce Halhul beldesindeki Koruyucu Güvenlik binasına, daha sonra da El-Halil’deki Koruyucu Güvenlik Genel Merkezi’ne götürdü. Orada ağır bir sorgulamaya tabi tutuldum” dedi.

Sorgulama sırasında kendisine neden insanların evine gelip gittiğinin ve neden camileri gezerek davet çalışmaları yaptığının sorulduğunu belirten Şeyh Eş-Şevbeki, güvenlikle ilgili hiçbir konu olmadığını ve sadece kendisini aşağılamak istediklerini anladığını söyledi.

Koruyucu Güvenlik biriminde kendisine psikolojik ve fiili işkence yapıldığını ve çirkin sözler söylendiğini bildiren Eş-Şevbeki, tansiyonunun yükseldiğini ve vücudundan ter boşanmaya başladığını, tansiyonunu ölçtüklerinde çok yüksek çıktığını ve hastaneye kaldırmaya karar verdiklerini anlattı.

Şeyh Mahmud Eş-Şevbeki, hastanede doktorlar ameliyat kararı verince Koruyucu Güvenlik elemanlarının kendisinden uzaklaştığını ve bir subayın kendisine artık gözaltında olmadığını söylediğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.