FilistinHaberlerOrtadoğu

Şeyh Hafız Selame’den Mısır’a sert tepki

Ekim 1973 savaşında Süveyş’te halk direnişine önderlik eden Şeyh Hafız Selame Mısır’ın Gazze sınırına çelik duvar yapmasını şiddetle kınadığını belirterek, yapılan duvarı Kur’an’da zikredilen Ye’cuc ve Me’cuc seddine benzettiğini söyledi.

Çelik duvarın Mısır’ın alnında kara bir leke olacağını belirten Selame, Mısır’la tarihi bağları olan Gazze’ye karşı yapılan bu adımın son derece yanlış olduğunu söyledi.

Şeyh Hafız Selame yayınladığı basın açıklamasında şöyle şunları söyledi: “Sizler Mısır halkının alnını karartınız. Bu topraklar uğruna canlarını veren şehitlerimize ne diyeceğiz? Siz unuttunuz mu? Tarihe dönüp baksanız ya? 1967 öncesi Gazze sizin bir bölgeniz değil miydi? Orayı Mısır’dan bir vali idare etmiyor muydu? Fakat uğursuz 67 savaşı onu bizden kopardı. Oranın halkı bizim halkımız ve yavrularımızdır. Onları bize bağlayan akidevi bağdır.”

Bu duvarın dünyada bir benzeri olmadığını belirten Selame, “30metre yerin dibine indirilecek olan bu duvar bize Büyük İskender zamanında inşa edilen Ye’cuc ve Me’cuc seddini hatırlatıyor. Acaba kardeşlerimiz Mısır için İşgal devletinden daha fazla mı tehlike arz ediyorlar? Ki biz de kalkıp bu duvarı örüyor ve düşmanın vahşi pençeleri arasında yok olmalarını istiyoruz” dedi.

Selame sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanı! Mısır halkı bir lokma ekmeğe muhtaç iken 10 kilometreyi bulaca

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.