AsyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Şeyh Hamid el-Ali : HAMAS’ın samimiyetinden şüphemiz yok

Kuveyt’teki Selefi Cemaati’nin önde gelen davetçilerinden ve ideologlarından Şeyh Hamid El-Ali, Gazze Şeridi’nde Filistin Hükümeti’ne başkaldıran grubu eleştirdi ve Siyonist işgalciden başka hiç kimseye yaramayan bu tür fitnelere düşmemeye çağırdı.

Dün (15 Ağustos Cumartesi) resmi internet sitesinde konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan Şeyh Hamid El-Ali, “Yaralı Gazze’de dün yaşananlar, bir fitnenin dumanıdır. Allah onun şerrinden Müslümanları korusun. Bu fitne ancak Siyonistleri sevindirir. Çünkü o sadece Siyonistlere ve işbirlikçi Özerk Yönetim’e yarar sağlar” dedi.

“Tüm musibetlerin başına toplandığı yaralı Gazze’nin bütün bunlara ihtiyacı yok” diyen Şeyh Hamid El-Ali, bu fitneden çıkış yolunun Filistin’deki alimlerin ve aklı başında insanların şerrin daha çok kötüleşmemesi için müdahale etmesi olduğunu söyledi.

Ali; bölünmeye yol açacak, Filistin halkının sıkıntılarını artıracak ve cihad çizgisini zayıflatacak nedenlerden de kaçınılmasını istedi.

Kuyetli davetçi, Hamas Hareketi’ne ve İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti’ne işaret ederek, “Gazze Şeridi’ndeki mevcut İslami yönelimin samimiyetinden şüphe etmiyoruz. Bu yönelim, parlak cihad çizgisiyle ve Filistin tarihindeki büyük fedakarlıklarıyla bilinmektedir” dedi.

Hamas Hareketi’nin girdiği siyasi mücadelenin direnişi ve direniş çizgisini korumak için zaruri olduğuna dikkat çeken Şeyh Hamid El-Ali, bu siyasi mücadelenin ümmetin sabitelerinden ve özgürlük yolundan taviz verilmeden ve meşru hakları savunarak yapıldığına işaret etti.

Hamas’ın Gazze’deki projesinin aşamalı ıslah metodunu uygulayan İslami bir proje olduğunu kaydeden Ali, bu projenin yaşanılan aşamanın önceliklerini gözettiğini ve daha çok önemli olanı daha az önemli olana tercih ettiğini söyledi.

Hamas’ın sağlam bir temel üzerine ve sağlıklı bir uygulamayla İslami projeyi kurmak için bu hikmetli metodla kalpleri fethettiğini belirten Şeyh Hamid El-Ali, Hamas’ın bu konuda şer’i dayanağa sahip olduğunu ve alimlerin bu doğrultuda fetvalarının bulunduğunu bildirdi.

Kuveytli davetçi daha sonra şöyle dedi: “Gaspçı Siyonist düşman pusuda beklerken ve işbirlikçi Özerk Yönetim hainlik ederek mücahitlerin peşine düşerken, her ikisi birlikte Siyonistlerin hedeflerini gerçekleştirmek üzere çeşitli fitneler çıkarırken, yapılması gereken Gazze’deki İslami yönelimi desteklemektir. Onunla tam anlamıyla işbirliği yapmak ve farz olan bu işbirliğine ters düşen her şeyden genel maslahatı düşünerek ve Kur’an’ın şiddetle sakındırdığı ayrılığa düşmekten kaçınarak vazgeçmektir.”

Şeyh Hamid El-Ali, kendi sitesinde yayınladığı bildiride ayrıca şunları söyledi: “Bu gibi durumlarda ve akıtılması haram olan kanlar akıtıldıktan sonra, arayı düzeltmekten ve yaraları sarmaktan, nefisleri şeytanın kirinden temizlemekten ve yumuşak davranmaktan, cemaati tefrikaya ve birliği çekişmeye, çok daha tehlikeli olan Siyonist düşmana karşı birleşmeyi genel İslam dairesi içerisinde fikir tartışmasına tercih etmekten başkası caiz değildir. Çünkü bu anlaşmazlığın çözümü kolaydır. Siyonist düşmanın tehlikesi ise apaçıktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.