FilistinHaberlerOrtadoğu

Şeyh Nacih Bukeyrat: Tüneller ve kazı çalışmaları İslami eserleri tehdit ediyor

El-Aksa Bilim ve Kültür Mirası Akademisi Başkanı ve Mescid-i Aksa eski Müdürü Şeyh Nacih Bukeyrat, Kudüs kenti Eski Belde semti altındaki kazı çalışmalarının ve tünellerin tehlikesine dikkat çekerek, kazılan tünellerin bölgedeki İslami eserleri tehdit ettiğini söyledi.

Bukeyrat, tünellerin en tehlikelisinin doğu cihetinde Ayn Silvan’dan El-Mağaribe Kapısı’na ve oradan da Mescid-i Aksa’daki El-Mervani Musallası’na kadar uzandığını bildirdi.

Kazı çalışmalarının halen devam ettiğini ve tünellerin askerlerin Mescid-i Aksa’nın alt katlarına kolayca ulaşmaları için planlandığını ifade eden Bukeyrat, tünel ve kazı savaşının füzelerden daha tehlikeli olduğuna işaret ederek, tünel savaşının 1947’den beri sürdüğünü ve işgal rejiminin Mescid-i Aksa ve çevresinin altını delik deşik ettiğini söyledi.

Tünellerin ve kazı çalışmalarının teşkil ettiği çeşitli tehlikelere işaret eden Bukeyrat, en tehlikelisinin Yahudilerin tarihi gerçekleri saptırmak için uydurduğu sözde rivayetler olduğunu belirterek, Kudüs Kalesi’nin adının Davud Kalesi ve Ayn Silvan’ın adının da Ayn Ceyhun olarak değiştirildiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.