FilistinHaberlerLübnanOrtadoğu

Şeyh Naim Kasım: Amerika ve Arabistan Lübnan’daki Parlamento Seçimlerine Müdahale Ediyor

Lübnan Hizbullahı genel sekreter yardımcısı şunları söyledi: Amerika ve Arabistan parlamentoda Hizbullah temsilcilerinin sayısının azalması için çalışıyor.

Lübnan Hizbullahı genel sekreteri yardımcısı Şeyh Naim Kasım yaptığı açıklamada, Amerika ve Arabistan’ın Lübnan’daki parlamento seçimlerine müdahale ettiğini belirtti.

Şeyh Naim Kasım daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Washington ve Riyad, parlamentoda Hizbullah temsilcilerinin sayısını azaltmaya çalışıyor.

Lübnan Parlamentosu seçimlerinin 6 Mayıs’ta yapılması bekleniyor. Öyle ki, şuanki parlamento 2009 yılından bu yana 3 kez çeşitli güvenlik sorunları nedeniyle yapılacak oturumu ertelemişti.

Geçtiğimiz hafta Lübnan Başbakanı Sait Hariri birkez daha Arabistan’a davet edildi. Bu kez Riyad ona karşı daha farklı bir muamelede bulunma kararı aldı. Arabistan’ın asıl amacı Lübnan’da düşman kazanmadan ülkedeki güç dengelerini kendi lehine çevirmek.

Arabistan bu kez Amerika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de desteğiyle ülke içine ve dünyaya Lübnan’ı bırakmadığı mesajını vermeye çalıştı. Bu şu anlama geliyor; Lübnan’daki seçim süreci hiçbir şekilde sorunsuz olmayacak. Lübnanlı ve bölgedeki tarafların hepsi şuan seçime odaklanmış durumda.

Suudilerin ilk mesajı Nizar Alula başkanlığındaki heyet tarafından Beyrut’a yapılan ziyaret sırasında iletilmişti. Bu heyet yaptığı ziyaret kapsamında Lübnanlı bazı siyasi hareketlerle görüştü.

Kapalı