HaberlerLübnanOrtadoğu

Şeyh Naim Kasım: Lübnan artık birileri için rahat bir lokma değil

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Yardımcısı, Lübnan’ın 9. gaz yatağının İsrail’e ait olduğunu iddia eden siyonist rejim savaş bakanı Avigdor Lieberman’ın son iddiasına değinerek, Lübnan’ın artık hiç kimse için rahat bir lokma olmadığını bildirdi.

İRNA’rır verdiği habere göre Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Lübnan’ın siyonist rejim savaş bakanının açıklamasına cevabının güç mevkiinden olacağını bildirerek İsrail’in bu dili çok iyi anladığını söyledi.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Yardımcısı ayrıca İsrail’in, Lübnan ordusu, halkı ve direnişi üçlüsü ile karşı karşıya olduğunu belirterek, direniş silahının İsrail’i hedef aldığını bildirdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından yapılan yazılı açıklamada, Liberman’ın sözleri, “Lübnan’ın kendi karasuları üzerindeki egemenlik hakkına bir saldırı olarak” nitelendi.

Her türlü meydan okuma karşısında, Lübnan’ın konumunu güçlendirmek dışında herhangi bir gayret sarf etmeyeceklerini belirten Avn, “Liberman’ın sözleri, Lübnan için doğrudan bir tehdit.” ifadelerini kullandı.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, bugün mecliste yaptığı konuşmada, İsrail’in tehdit konuşmaları karşısında, Lübnanlıların daha fazla birlik içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin basın ofisinden konu ile ilgili yayımlanan bildiride, “İsrailli yetkililer, birkaç gündür Lübnan’ı tehdit eden sözler kullanıyor. Liberman’ın son sözleri de açık bir provokasyondur ve Lübnan’a karşı meydan okumadır. Tüm bu tehditler, İsrail’in bölgedeki yayılma ve yerleşim politikalarının bir parçasıdır.” ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Lübnan Hükümeti’nin, Lübnan’a ait olan deniz sahasındaki 9. blokta, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde petrol ve doğalgaz araması başlattığı vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.