HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Şeyh Nebil Kavuk: Arabistan İran’a Karşı Amerika Ve İsrail İle Koalisyon Kurmaya Çalışıyor

Hizbullah Merkezi Konseyi üyesi Şeyh Nebil Kavuk şu ifadelerde bulundu: ‘Arabistan; İsrail ile ilişkileri normalleştirmek, İran ve Direnişe karşı Amerika- İsrail-Suudi Koalisyonu oluşturmak için bölgeyi hazırlamaya ve ortam oluşturmaya çalışıyor.

Arabistan, silah satın almak için yüzlerce milyar dolar harcıyor ama bunu İsrail’i hedef almak için yapmıyor bu paraları; Yemen, İran ve Direnişi hedef almak için harcıyor.

Arabistan’ın Yemen’e karşı saldırılarının üzerinden bini aşkın gün geçti ama bu ülke hatta bir gün bile İsrail’e karşı savaşmadı.

Arabistan’ın bütün silahları, Filistin’deki direnişe yardım etmek için değil Suriye’deki tekfirci gruplar içindir.

İran, Kudüs ve Filistin direnişine yardım eden Arap ve İslam dünyasındaki ilk ülkedir.

Direnişin ilk ve son önceliği İsrail tehlikesine hazırlıklı olma ve bununla mücadeledir. Bu yüzden direnişin füzeleri, geçmişte de günümüzde de ve gelecekte de tek bir tarafa işaret etmektedir.

Hiçbir savaş bizi, Siyonist rejim tehlikesine hazırlıklı olmaktan ve bununla mücadele etmekten alıkoyamaz ve bizim Suriye’deki savaşımız, sadece direnişi desteklemek içindir.

Bizim Suriye’deki katılımımız ve yardımlarımız, direnişin projesini desteklemek içindir. Suriye’deki savaş sona ermedi. Her ne kadar IŞİD devleti devrilse de ama hala bu ülkede IŞİD’den kalanlar bulunuyor ve bunlar, Suriye ve Lübnan için bir tehlike sayılıyor. Biz Lübnan’da zaferlerimizi, başarılarımızı ve güvenliğimizi korumak için Suriye’de IŞİD ve Nusra’ya karşı savaşımızı tamamlayacağız.

Birleşmiş Milletler’ in ifadesine göre; çağımızdaki en kötü insani kriz, Yemen krizidir. 2017 yılı, Yemenliler için kuşatma ve açlık yılı olarak en zor yıldı. Suudi rejiminin Yemen’e karşı kuşatması, İsrail’in Gazze’ye karşı kuşatmasından daha ağırdır. Arabistan’ın Yemen’e karşı saldırıları, Lübnan’a karşı 33 günlük savaştan daha şiddetlidir.

Arabistan bugün, siyasi ve ekonomik alanda ve uluslararası toplumda, Hizbullah’ın hatta sözle bile Yemen halkını desteklemekten vazgeçmesi için Hizbullah’a baskı yapmaktadır.

Arabistan, parasıyla dünyayı ve uluslararası kuruluşları susturmayı başardı ama direnişin suskunluğunu satın almada başarısız oldu. Arabistan, uluslararası kuruluşların ve büyük başkentlerin seslerinden korkmuyor ama Direniş Lideri Seyyid Hasan Nasrallah’ın duruşundan korkuyor.’

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.