AfrikaHaberler

Şeyh Zakzaki’nin tutukluluğunun devamını protesto gösterisi

Nijerya’nın kuzey batısında yer alan Kadona şehri halkı bir kez daha cadde vsokaklarak dökülerek düzenledikleri gösterilerle liderlerinin tutukluluk haline son verilmesini istediler.

Fars haber ajansının Nijerya medyasından naklen bildirdiğine göre Nijerya İslam hareketi lideri Şeyh İbraihm Zakzaki’yi desteklemek amacıyla Kadona şehri halkının dün düzenlediği yürüyüş ve gösteri güvenlik güçlerinin saldırısına hedef oldu ve çıkan çatışmada göstericilerden bazıları yaralandı.

Kadona son dönemlerde sürekli bu gibi gösterilere sahne olmakta ve göstericiler Şeh İbrahim Zakzaki’nin serbest bırakılmasını istemekte.

Bu gösteriler sürekli olarak emniyet güçlerinin şiddeti ile karşılanmakta ve çıkan çatışmalarda göstericilerden ölen ve yaralananlar olmaktadır.

Şeyh Zakzaki Aralık 2015 tarihinde Nijearya ordusunun Zaria şehrinde Şii müslümanlara ait Bakiyetullah isimli Hüseyniyeye saldırması ardından ağır yaralanmış ve eşiyle birlikte tutuklanmıştı.

Bu saldırıda Şeyh İbrahim Zakzaki’nin oğulları da dahil Nijeryalı Şii müslümanlardan yüzlercesi şehit olmuş ve yaralanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.