HaberlerIrakOrtadoğu

Seyid Haşim Musevi: İran Bütün Şartlarda Irak’ın Yanında Durdu

İran; Rehberlik makamı, hükumet ve milletiyle bütün alanlarda bize destek oldu ve İranlıların kanı bizim kanımıza işlemiştir. İranlı danışmanlar bize yardım için Irak’a geldiler. İran, Irak’a silah verdi fakat asla intihar yeleği göndermedi.

Irak Nuceba Direniş Hareketi Sözcüsü Seyid Haşim Musevi, Tesnim Haber Ajansına verdiği röportajda; “Biz sadece IŞİD isimli terör örgütü ile değil aynı zamanda yolunu kaybetmiş bu grubu siyasi, iktisadi, medya ve düşünce alanında destekleyen sömürgeci devletlerle de savaşarak başarılı olduk” dedi.

Iraklılar ABD’nin Bölgedeki Temsilcisi İle Savaştı

Musevi, Irak’ın IŞİD terör örgtünden temizlenmesinin birinci yılı olduğuna işaret ederek; biz ABD’nin bölgedeki temsilcisiyle savaştık. Zira IŞİD, fikri olarak Suud’dan ve askeri olarak ABD’nin bir koluydu.

Nuceba sözcüsü; ABD, İsrail ve Suud rejimlerinin tehlikeli planları olduğu sürece savaşın da devam edeceğini belirtti. Biz Allah’ın lütfu ve yardımı, mücahitlerimizin azmi, dini mercilerin himayeti, ve dostlarımızın özellikler İran ve Hizbullah’ın yardımıyla düşmana karşı zafer kazandık ve bu değerli, büyük zafer bir örneğe dönüştü.

Biz IŞİD’le sadece Irak için savaşmadık aynı zamanda bütün dünya için savaştık. Dünya, İran liderliğinde direniş merkezinin bölgenin güvenliği ve istikrarı için savaştığını bilmeli.

Irak Siyasi İstikrar Yönünde Hareket Ediyor

Musevi, Irak’taki son siyasi gelişmeler hakkında; Irak Parlamento seçimi sonrası hükumetin kurulması ile siyasi istikrar yönünde hareket ediyor. Irak hükumeti tüm grupların, aşiretlerin ve taifelerin temsilcisidir.

Irak Merciiyeti, Halkı ve Hükumeti İran Aleyhindeki Hasmane Yaptırımlara Muhaliftir

Nuceba Sözcüsü; ‘Irak Başbakanı Abdulmehdi’nin Irak’ın İran aleyhindeki ekonomik yaptırımlara bağlı olmadığını ve Irak’ın bu yaptırımların bir parçası olmayacağını vurguladığını’ belirterek; Irak hükumeti tek taraflı olarak uygulanan bu yaptırımların sadece İran’a zarar vermek için uygulanmadığını aynı zamanda Irak’a ve sömürgeciliğe karşı olan tüm ülkelere karşı uygulandığını hissetmektedir.

Irak halkı ve merciiyet İran’a karşı uygulanan bu zalimce yaptırımlara karşıdır. Irak bölgede asla hiçbir ülkeyi tehdit eden bir meydana dönüşmeyecektir.

ABD; Irak ve Suriye Sınırında İstikrarsızlık Yaratmaya Çabalıyor

ABD; Irak ve Suriye sınırında istikrarsızlık yaratmak için çaba sarf ediyor ve teröristleri koruyarak, onların geçiş güzergahlarını açık bırakıyor. Amerika ve taraftarları IŞİD’in sonunun getirilmesini istemiyor hatta muhalif ülkelerde kullanmak için bir plan olarak kalmalarını istiyorlar.

Biz defalarca, IŞİD’in ABD merkezli bir görevli olduğunu ve ABD’nin kendi planlarını uygulamak için IŞİD’i kullandığını belirttik.

İdlib’in Özgürleştirilmesindeki Asıl Engel Amerika’dır

Musevi, Suriye’de İdlib’in özgürleştirilmesinin önündeki asıl en gel ABD’nin kendisidir. ABD kendi planları ve menfaatleri için terörist ve silahlı grupları himayet ederek onları kullanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (17) içerik yüklenmiştir.