AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Seyyid Abbas Erakçi: Hindistan, KOEP’in korunmasında kararlıdır

Dün Yeni Delhide açıklamada bulunan İran dışişleri bakan yardımcısı, Hindistan’ın KOEP’in korunmasında kararlı olduğunu bildirdi.

Hindistan’da temaslarda bulunan İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi İRNA’ya yaptığı açıklamada, Hindistan ziyaretinden amacının İran ve Hindistan arasında 15. siyasi müzakere oturumuna katılmak olduğunu bildirerek, bu oturumda Amerikanın nükleer anlaşmadan çıkması sonrası iki ülke ilişkilerinin nasıl devam edeceği ve diğer bir takım mevzuların ele alınarak görüşüldüğünü bildirdi.

Hindistan’ın İran’ın en önemli petrol müşterilerinden biri olduğunu ve Hindistan hükümetinin İran petrolünü almaya aşırı derecede gönüllü olduğunu belirten Erakçi, Amerika’nın yaptırımları nedeniyle İran-Hindistan petrol ticaretinde bir takım sorunların oluştuğunu ve dünkü görüşmelerde bu meselenin detaylı olarak Hindistanlı yetkililerle masaya yatırıldığını ve çözüm yollarının bulunmaya çalışıldığını söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi ve Hindistan mevkidaşı Vicay Gokhale, daha önce ortak oturumda, nükleer anlaşmayla ilgili yaşanan son gelişmeler ve Amerika’nın bu anlaşmadan çıkmasından sonra İran ve Hindistan ilişkileri, ikili ülke ilişkilerinin geliştirilmesi yollarını ele almışlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.