HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid Abbas Erakçi Reuters’in İddiasını Yalanladı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Avrupalıların İran’a karşı yaptırıma hazırlandıkları yolunda Reuters haber ajansının asılsız iddiasına sert tepki göstererek, Avrupalıların KOEP’in korunması ve yaptırımların kaldırılmasından yana olduklarını bildirdi.

Reuters dün öğleden sonra, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın, Trump’ı nükleer anlaşmada kalmaya teşvik etmek amacıyla AB’den İran’a karşı yeni yaptırımların uygulanması teklifinde bulunduklarını iddia etmişti.

İRNA’nın bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Avrupalıların hem ortak oturum ve hem de ikili görüşmelerde ciddi olarak KOEP nükleer anlaşmasının korunması ve anlaşmanın tüm içeriğine bütün üyelerin bağlı kalması ve İran’ın anlaşmanın asıl tarafı olarak bu anlaşmanın özelliklerinden azami olarak yararlanması zaruretini dile getirdiklerini söyledi.

Erakçi, bazı Avrupa ülkesinin, Amerika ve Trump’a yaranmak için İran’a karşı nükleer meseleler dışında bazı yaptırımlar getirtilmesini istemelerinin ise onlar için çok yanlış ve sonuçsuz bir karar olacağını ve onun nükleer anlaşma üzerindeki olumsuz sonuçlarını göreceklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.