HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid Abbas Erakçi: Viyana oturumu Amerika’nın uluslararası alanda inzivasının açık şekilde göstergesiydi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Viyana’da geçen hafta düzenlenen Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) Ortak Bakanlar Komisyonunun Amerika’nın yalnızlığının göstergesi olduğunu söyledi.

İRNA’ya açıklamada bulunan Erakçi, ‘’Bu oturumun bildirisi önemli noktalar içermekte ve İran’ın isteklerini gerçekleştirmedeki başarısını göstermektedir’’ dedi.

Viyana toplantısında bankacılık ve petrol alanlarında bazı çözüm yollarının gündeme geldiğini ve bunlardan birinin İran ve ticari ortakları arasındaki ticari ilişkilerde doların kullanılmaması kararı olduğunu ifade eden Erakçi, bu yolların en kısa sürede detaylandırıp, uygulanması gerektiğini söyledi.

Bildirinin, KOEP üyesi ülkelerin anlaşmanın korunması yönünde güçlü irade beyanı olduğunu ifade eden Erakçi, bu irade beyanının anlaşmayı yok etmeye çalışan Amerika iradesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Erakçi, ‘’Bildiride taraf ülkeler anlaşmanın tam uygulanması özellikle ambargoların kaldırılması ve İran’ın anlaşmanın iktisadi menfaatlerinden yararlanılması, İran ile nükleer işbirliğinin devamı vurgulanmaktadır’’ dedi.

Erakçı, katılımcı ülkelerin İran ile iktisadi işbirliğinin geliştirilmesi, İran ile işbirliği için etkili mali kanalların korunması ve devamı, petrol, petrokimya ve gaz ürünlerinin ihracatı ve ulaştırma ile sigortacılık alanında ilişkilerin devamını vurguladıklarını söyledi.

Katılımcı ülkelerin bildiride taahhütlerini 11 maddede dile getirdiklerini ifade eden Erakçi, katılımcı ülkelerin bildiride Amerika’nın KOEP’ten çıkmasından derin üzüntülerini dile getirdiklerini ve belirtilen 11 maddenin uygulanması için fiili yollar planlayıp diğer ülkeleri de bunları uygulamaya teşvik edeceklerini söyledi.

Bildirinin siyasi açıdan güçlü bir irade beyanı olduğunu ifade eden Erakçi, ‘’İran için önemli olan, bu irade beyanının fiiliyata dökülmesi ve İran’ın özellikle petrol ve bankacılık alanında menfaatlerinin temin edilmesidir’’ dedi.

Erakçi, İran’ın Avrupalı taraflar, Rusya ve Çin ile yakın temas halinde olduğunu ve uzmanlar toplantılarının çeşitli düzeylerde devam ettiğini belirterek, İran’ın beklentilerinin temin edilmemesi durumunda İran’ın tüm şartlara karşı gerekli araçlara sahip olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.