HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid Abbas Irakçi: İran Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nı her daim destekleyecek

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi bugün Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) yeni Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça ile bir araya geldi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakçi, Halil İbrahim Akça’yı EİT’nin Genel Sekreterliğine seçilmesinden dolayı tebrik ederek Akça’nın uluslararası meseleleri tanıyan biri ve ekonomik kalkınma ve planlama alanında tecrübeli bir uzman olduğunu belirtti. Irakçi, EİT Genel Sekreterliği’nin güçlenmesine vurgu yaparak İran İslam Cumhuriyeti’nin bu doğrultuda her daim EİT kurumu ev Genel Sekreteri’ni desteklediğinin altını çizdi.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nda işbirliği imkanlarının farklı boyutlarından bahseden Irakçi “EİT üyesi ülkeler bu kurumun özellikle plan ve altyapı konusunda daha etkin faaliyet etmesini bekliyor. Dolayısıyla yeni tasarı ve planların uygulanıp hayata geçmesini istemeleri normaldır” diye konuştu.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın eski Genel Sekreteri’nin faaliyetlerine işaret eden İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakçi, yeni Genel Sekreter’in EİT’yi daha etkin kılmak için çaba göstermesi gerektiğini dile getirerek “EİT’de işbirliği zemini hazırdır ve işbirliği alanları araştırılıp incelenmelidir” diye ekledi.

EİT Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça da bu görüşmede İran İslam Cumhuriyeti’nin Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na yaptığı desteklerin altını çizerek EİT’nin yaptığı faaliyetlerden bahsetti ve İran’ın EİT’nin faaliyetlerini etkinleştirmek için oynadığı role vurgu yaparak İran’ın EİT’ye olan desteğini sürdürmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.