HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid Abbas Irakçi: Müzakere süresinin uzatılma ihtimalı zayıftır

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi, France-24 kanalına verdiği röportajda “Karşı taraf aşırı isteklerde bulunmazsa kapsamlı anlaşma mümkün” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Nükleer Müzaker Heyeti üst düzey üyesi Seyyid Abbas Irakçi “France-24” kanalının canlı olarak yayınladığı bir haber programına katılarak nükleer müzakerelerle ilgili soruları cevaplandırdı.

Irakçi, müzakerelerde son tarih olarak belirlenen 24 Kasım’a kadar kapsamlı anlaşmanın elde edilip edilemeyeceğiyla ilgili olarak kesin bir şey söyliyemeyeceğini, ancak bu konuda iyiymser olduğunu belirterek “Biz bu konuda elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz. Bir de iyi bir haber olarak şunu söyliyebilirm ki, İran ve 5+1 Grubu olarak her iki taraf 24 Kasım tarihine kadar anlaşma sağlanması konusunda ciddiler ve iyi niyet de gösteriyorlar. Tabi en son, İran karşıtı yeni ambargolar uygulama kararı alan ABD hariç” dedi.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi daha sonra müzakerelerin devamı konusunda “Biz hala müzakere masasındayız ve son dakikaya kadar da orada olacağız. Biz tamamen ciddi ve kararlıyız. Müzakere masasındaki her tür sorun ve seçenek bağlamında da fikir ve önerilerimiz var” diye konuştu.

Irakçi, müzakere süresinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, gelecek 24 Kasım tarihinden sonra bu sürenin uzatılması ihtimalinin çok düşük olduğunu vurgulamanın ardından “Karşı tarafın aşrırı isteklerde bulunmaması ve gerekli siyasi iradeye sahip olması halinde kapsamlı anlaşmanın elde edilmesi mümkün” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.