HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid Abbas Irakçi: Nükleer anlaşmanın savunmaya ihtiyacı yoktur

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndaki kazanımların, oldukça net ve şeffaf olduğunu ve savunmaya ihtiyaç duyulmadığını belirtti.
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakçi, Tahran’da nükleer müzakereler konulu bir panelde yaptığı açıklamada, İslam İnkılabı Rehberi’nin akıllıca tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanlığı’nın yönetiminin nükleer müzakerelerin sonuçlanmasındaki rolüne işaretle, Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP’nin karşı taraf ve İran’ın hedefleri ve nükleer kazanımlarına genel ve makro bir bakışla, savunmaya ihtiyacı olmadığını kaydetti.
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, nükleer müzakerelerde belirlenen kırmızı çizgiler çerçevesinde, Erak Ağır Su Santrali’nin mahiyetinin korunduğunu kaydetti.
Bazı Amerikan yetkililerinin Erak reaktörünün çekirdeğinin botunlanmasına ilişkin açıklamalarına işaret eden Irakçi, Erak Santrali’nin ABD için yüzde yüz yenilgi ve İran için yüzde yüz galibiyet sayıldığını, zira, ABD’nin kırmızı çizgisinin İran’a ağır su vermemek olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.