HaberlerIrakİranOrtadoğu

Seyyid Abbas Salihi: İran ve Irak ayni kökün iki dalı gibidir

İran İslam Cumhuriyeti Kültür ve İslami İrşad Bakanı Seyyid Abbas Salihi, İran ve Irak’ın sadece iki komşu ülke olmadıklarını, aynı kökün iki dalı olduğunu söyledi.

Irak’ta temaslarda bulunan Salihi, Sünni Vakıf Divan Başkanı Şeyh Abdüllatif Elhemim ile yaptığı görüşmede, İran ve Irak arasında İslam öncesi ve sonrası çok yakın ilişkiler olduğunu belirterek, bunun örneklerinin müzelerde mevcut olduğunu söyledi.

İslam düşmanlarının Ortadoğu bölgesi için planlamalar yaptıkları ve İslam milletleri ve devletleri aleyhine komplolar düzenlediklerini ifade eden Salihi, 1940’lı yıllarda siyonist rejimin kurulması ve geçen 10 yıl şçinde tekfirci ve terörist fitnelerin bölge ülkelei arasında ayrıştırma yaratma ve mezhepsel fitne çıkarılmak için yapılan eylemler olduğunu söyledi.

Irak’ta mezhepsel fitne çıkarılması için geniş komplolar düzenlendiğini ifade eden Salihi, Irak halkının ıleması ve siyasi ve dini liderlerin uyanıklığı ile bu fitnenin başarısız kılındığını belirtti.

Irak’ın bu husustaki tecrübesinin İslam dünyası için bir örnek olabileceğini ifade eden Salihi, bu yöndeki hareketin hem askeri ve direniş, hem de kültürel alanda yapıldığını söyledi.

Salihi, ‘’İran, İslam ümmeti arasında yakınlaşma ve birliktelik yönünde hareket etmektedir ve umarım İran ve Irak’ın tecrübeleri mezheplerin yakınlaşmasında daha çok işbirliğine sebep olur’’ dedi.

Şeyh El Hemim de Siyonist rejimin İslam ülkeleri aleyhindeki planlarının karşısında duracaklarını vurgulayarak, ‘’Biz düşmanın mezhepsel fitne yaratma planını biliyoruz ve bu siyonist plan İslam ülkelerini bölgedeki etkisini azaltmayı hedeflemektedir’’ dedi.

El Hemim tüm İslam ve Arap ülkelerinin hedef alındığını belirterek buna karşın direnileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.