HaberlerDünyaLübnanOrtadoğu

Seyyid Hasan Nasrullah: Lübnan Hükümeti Suriyeli Mültecilerin Deniz Yoluyla Avrupa’ya Güvenli Bir Şekilde Taşınmasına İzin Vermeli

Seyyid Hasan Nasrullah: Lübnan Hükümeti Suriyeli Mültecilerin Deniz Yoluyla Avrupa’ya Güvenli Bir Şekilde Taşınmasına İzin Vermeli

Hz. Muhammed’in (asm) doğum yıldönümü vesilesiyle Beyrut’un güney banliyösü Dahiye’deki Seyyid Şuhada Kompleksi’nde Hizbullah tarafından düzenlenen bir törende konuşan Seyyid Nasrallah, bu komitenin ticari suçlamalardan uzak, Suriyeli mülteci krizinin tüm yönlerini detaylandıran bir plan hazırlaması gerektiğini söyledi.

Bu bağlamda, Seyyid Nasrallah, ABD’nin Suriyeli mülteciler krizine karışan birincil suçlu olduğunu teyit ederek, Washington tarafından ateşlenen terörist savaşın ilk yerinden edilme dalgasının arkasında olduğunu ve Sezar Yasası’nın Suriye’de yenilenen yerinden edilme dalgasının arkasında olduğunu açıkladı.

“Suriye’nin yerinden edilmesinin Lübnan’ın varlığını tehdit ettiğine inananlar, Washington’dan Sezar Yasası’nı iptal etmenin Lübnan’ı kurtardığını sormalı” diyen Seyyid Nasrallah, Sezar Yasası’nın iptal edilmesi halinde yüz binlerce Suriyeli mültecinin vatanlarına döneceğini de sözlerine ekledi.

Seyyid Nasrallah, ABD’nin Beyrut Büyükelçisi’nin, herhangi bir Suriyelinin anavatanına geri gönderilmesi emrini vermeleri halinde Lübnanlı güvenlik şeflerini sorguladığını belirterek, güvenlik görevlilerinin yaptırımlardan korktuğu için kaba sorularını yanıtladığını da sözlerine ekledi.

Hizbullah Lideri, BMMYK’nın Lübnan’daki ulusal egemenliği ihlal ettiğini ve Suriyeli mültecilere ikamet belgesi verdiğini vurguladı.

Lübnan hükümetinin Suriyeli mültecilerin deniz yoluyla Avrupa’ya güvenli bir şekilde girmesine izin vermesi gerektiğini vurgulayan Seyyid Nasrallah, bu adımın Avrupa devletlerini aceleyle Beyrut’a girmeye ve Lübnan’ın bu konudaki iradesine tabi olmaya zorlayacağını söyledi.

Saygınlığı ayrıca, Hizbullah Lübnan’ı yönetiyor olsaydı, başbakana, konuyu Suriyeli yetkililerle görüşmek üzere Şam’a bir heyete liderlik etmesi emredileceğini de belirtti.

ABD yönetiminin emperyal, çirkin ve politikaları, Suriyeli mültecilerle hukuk ve etik kurallara uygun olarak ele alınması çağrısında bulunan Seyyid Nasrallah’a göre, Lübnan’daki yerinden edilme krizinden sorumludur.

Seyyid Nasrallah, Hizbullah’ın kara sınırları meselesi ve bu dosyayı ele almayı amaçlayan dış arabuluculukla ilgili Lübnan hükümetiyle işbirliği yapacağını doğruladı.

Seyyid Nasrallah, bu konuyu Lübnan cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve İran nükleer dosyasına bağlayan siyasi analizi önemsiz olarak nitelendirdi.

Hizbullah lideri, Direniş’in, tıpkı deniz sınırı sınırlarında olduğu gibi, ulusal haklarla ilgili asla taviz veremeyeceğini doğruladı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Temmuz 2024 (81) içerik yüklenmiştir.