HaberlerHasan NasrullahLübnanOrtadoğu

Seyyid Hasan Nasrullah: Milyonlarca İsraillinin hayatını cehenneme çevirecek güce sahibiz

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan’da düzenlenen Dünya Kudüs Günü programında konuştu.

Konuşmasında İsrail’e yönelik sert uyarılarda bulunan Seyyid Hasan Nasrullah, milyonlarca İsraillinin hayatını cehenneme çevirecek güçte olduklarını söyledi.

Nasrullah “İşgal altındaki Filistin’deki (İsrail) bazı hedefler, bir kaç füzeyle vurulabilir. Bu hedefleri vuracak füzelere sahibiz. Milyonlarca İsraillinin hayatını cehenneme çevirecek güce sahibiz. Eğer ülkemize ve halkımıza bir saldırı olursa kendimizi savunmak için bu füzeleri kullanmaktan çekinmeyiz. İsraillileri uyarıyorum. Tamamen gizlenmiş olan bu füzeler şu anda hedeflere yönelmiş hazır bir şekilde bekliyor. İsraillilerin, Lübnan’a açacakları bir savaşın bedelinin gerçekten de çok ağır olacağını bilmesi gerekiyor. Bu bedel, 2006 Temmuz savaşıyla asla kıyaslanamaz” dedi.

İsrail’in İran’a askeri müdahalesi halinde İran’ın yanıtının da sert olacağını belirten Nasrullah “Eğer İran, İsrail tarafından hedef alınırsa, İran’ın buna yanıtı gerçekten de muazzam olacaktır. İsrail, İran’a saldırmakla, İran’ın 32 senedir hayal ettiğini altın tepside sunmuş olacak. İsrail de İran’ın kendisini vurmasından korkuyor, endişe ediyor. İsrail’in sorunu, İran’da İslami ve güçlü bir devletin olmasıdır. İsrail’in başka bir sorunu ise İran’ın bölgedeki direniş hareketlerine destek vermesidir. Bundan ötürü İran, İsrail açısından birincil düşmandır” dedi.

İran’ın her türlü tehdit ve baskıya rağmen duruşunu değiştirmediği savunan Nasrullah, “Seyyid Hamanei çıkıyor ve İsrail’in yok edilmesi gereken bir kanser tümörü olduğunu söylüyor. Bizim açımızdan Kudüs ve Filistin, imani ve dini bir meseledir. Kudüs, her türlü husumetin üstündedir. Siyasi ihtilafların, Kudüs’e konusundaki temel duruşa etki yapması mümkün değildir. İsrail’in var olduğu bir zamanda Kudüs’ün geleceğinden söz etmek mümkün değildir” dedi.

Nasrullah, Suudi Arabistan’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine Suriye’nin davet edilmemesini eleştirerek “İslam İşbirliği Teşkilatı, Suriye heyetini kovmak yerine Riyad’a davet etmeliydi. Suriye heyetini, Riyad’a davet etmeli, heyetle görüştükten sonra bir heyeti de Şam’a göndererek tüm taraflara “artık akan kanı durdurun” çağrısını yapması gerekiyordu” dedi.

Nasralluh, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın çağrısıyla kurulacak Mezhepler Arası Diyalog Kurumu’ndan ise Suud finanslı tekfir kanallarının yayınlarının durdurulmasını istedi.

Nasrullah ayrıca geçtiğimiz günlerde Suriye’de kaçırılan Lübnanlı Hasan el-Mikdad’ın Hizbullah mensubu olduğu iddialarını da net bir dille yalanladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.