HaberlerLübnanOrtadoğu

Seyyid Hasan Nasrullah: Parlamento seçiminin Lübnan halkı için büyük getirisi oldu

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah, Hizbullah’ın Lübnan seçimlerinden istediğini aldığını ve seçim sonuçlarının Lübnan halkı için büyük getirisinin olduğunu söyledi.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah, “meclisteki büyük varlığımız direnişe güçlü bir koruma sağlıyor ve Lübnan ordusu, direniş ve halktan oluşan üçlü denklemi ayakta tutuyor” diye konuştu.

Hizbullah lideri, televizyonda yayımlanan konuşmasında seçim sürecini överek, “karmaşık” olduğu öne sürülen yeni sistemden vazgeçilmesini isteyenlere karşı çıktı.

Nasrullah, seçim sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında seçim sonuçlarının direniş için siyasi ve manevi büyük bir zafer olduğunu belirterek “direnişin korunmasının güvence altına alındığını” söyledi.

Nasrullah, seçimlere direniş taraftarlarının katılımının çok yüksek düzeyde olduğunu belirterek, Lübnan halkının seçimlerde direniş güçlerine karşı propagandalarının aksi bir sonuç verdiğini belirterek, bu seçim sonuçlarının direnişin Lübnan halkı arasında yerinin olmadığını iddia edenlere çok iyi bir cevap olduğunu söyledi.

Nasrullah, seçim sonuçlarının, seçim vaatlerinin gerçekleşmesine yardımcı olacağını da söyledi.

2009’dan beri seçim yapılamayan Lübnan’da, yeni seçim yasası ve seçim güvenliği kaygıları sebebiyle seçimler üç kez ertelenmişti.

Seçim sonuçlarına göre, Hizbullah ve müttefik güçlerinin oylarında büyük artış olurken meclisinden yarısından fazlası Hizbullah ve müttefik güçlerine geçti. Başbakan Saad Hariri ise meclisteki sandalyesinin üçte birini kaybetti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.