ArabistanHaberlerHasan NasrullahLübnanOrtadoğu

Seyyid Hasan Nasrullah: Suudi Arabistan bölgedeki çatışmaları körüklüyor

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Nasrullah, bölgedeki çatışmaların asıl sorumlusunun Suudi Arabistan olduğunu söyledi.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, yaptığı konuşmada Suudi Arabistan’ın bölgedeki bütün katliamlara neden olduğunu belirterek, “Bu ülke 33 gün boyunca bize karşı savaştı” dedi.

Siyonist İsrail ve Suudi Arabistan’ın Amerika çıkarlarına hizmet ettiklerini ifade eden Nasrullah, “Suudi Arabistan İran-Irak savaşında İran’a karşı savaş harcını karşılamakla birlikte Afganistan, Pakistan ve Irak’taki çatışmaları da parasıyla körüklüyor” diye ekledi.

Hizbullah Genel Sekreteri, “Suudi Arabistan’ın istihbarat teşkilatları 2003 yılından itibaren Irak’taki tekfirci grupları yönetti. Bu ülke Irak’taki bütün mezhep ve aşiretlerin katlimının sorumlusudur. Petrol fiyatını düşürmekle İran ve Venezuela’yı zarara uğratmak isteyen Suudi Arabistan bu konuyu her zaman inkar ediyordu” şeklinde konuştu.

Nasrullah, Suudi Arabistan’ın IŞİD ve El Kaide gibi terör örgütlerine destek verdiğini kaydederek, “Bu teröristler gelecekte Suudilerin kendisi için bir tehlike olacaklar, faka şu an kör Suudi Arabistan bu konuya dikkat etmiyor” beyanında bulundu.

Riyad Yönetimini Mina’daki facianın asıl sorumlusu olarak nitelendiren Seyyid Hasan Nasrullah, “Suudi Arabistan, yönetim eksikliği, beceriksizliği ve ayrıca geçmişteki hataların ders almamakla Mina’daki faciaya neden oldu” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.