ArabistanHaberlerHasan NasrullahLübnanOrtadoğuSuriye

Seyyid Hasan Nasrullah: Suudi Arabistan, Suriye’de siyasi çözümü engellemek istiyor

Hizbullah lideri, Suudi Arabistan’ın Suriye’de siyasi çözümü engellemek istediğini açıkladı.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Suudi Arabistan’ın Suriye’deki çatışmanın herhangi bir siyasi çözüm ile sona ermesini engellemeye çalıştığını söyledi, ve tüm taraflara “koşulsuz diyalog” çağrısında bulundu.

Nasrullah Suriye krizi için herhangi bir askeri çözüm olmadığını açıkladığı televizyon konuşmasında, bölgesel ve uluslararası desteğe dayalı bir siyasi çözüme ulaşmak için “koşulsuz diyalog” gerektiğini belirtti.

Hizbullah lideri ayrıca Suudi Arabistan’ın savaş yorgunu ülkede bir siyasi çözümü engelleme niyetinde olduğunu da belirtti.

Suudi Arabistan’ın “Suriye’de siyasi bir çözüm umutları” yüzünden “çok kızgın” olduğunu açıklayan Hizbullah lideri, Riyad’ın on binlerce savaşçı göndererek ve yaklaşık 30 milyar dolar harcayarak Beşşar Esad rejiminin çökmesi için çabaladığını söyledi.

Nasrullah, Cenevre 2 barış görüşmeleri için Suudi Arabistan’ın fırsatı kaçırmamasını tavsiye etti, “zamanın muhaliflerin yanında olmadığını” bildirdi.

Suriye sorununda siyasi çözümün engellenmesinin daha fazla yıkım getireceğini belirten Nasrullah, bu durumun başta Lübnan olmak üzere tüm komşu ülkelere olumsuz yansımaları yol açacağı uyarısında da bulundu.

Nasrullah Riyad’ı Lübnan’da yeni bir hükümet kurulması çabalarına zarar vermekle de suçlayarak, rakip gruplara veto verecek Bakanlar Kurulu kararını kabul etmesi için 14 Mart koalisyonuna çağrıda bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.