HaberlerHasan NasrullahLübnanOrtadoğu

Seyyid Hasan Nasrullah: Türkiye, IŞİD’e destek veriyor

“IŞİD zamanı gelince kendine destek veren ülkelere saldırmaktan çekinmeyecek, Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nin ardından, Arabistan, Ürdün ve Türkiye’ye saldıracak”

El Ahbar Gazetesi’nin Hizbullah Lideri Seyyid Hasan Nasrullah ile yaptığı röportajın yayınlanan ikinci kısmında Suriye’deki olaylar ve direniş hareketi aleyhine yapılan komplolara yer verildi.

Seyyid Hasan Nasrullah, Hizbullah’ın Suriye’deki varlığını bir kez daha savunarak, “Eğer Suriye’nin Kusayr ve Kalemun bölgelerinde teröristlere karşı savaşmasaydık, IŞİD şimdi Beyrut ve Akdeniz’e ulaşmıştı. IŞİD’ın yarattığı tehlike her geçen gün biraz daha çoğalıyor ve halk bunlara karşı savaşmayı onaylıyor” dedi.

ABD’nin yanında, Türkiye ve Katar’ın IŞİD’I desteklediğini belirten Hasan Nasrullah, “IŞİD zamanı gelince kendine destek veren ülkelere saldırmaktan çekinmeyecek. IŞİD, Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nin ardından, Arabistan, Ürdün ve Türkiye’ye saldıracak” dedi.

Hizbullah’ın “Şii Direniş Hareketi” olarak adlandırılmasını kabul etmeyen Nasrullah, Hizbullah’ın Lübnanlı, milli bir direniş hakereti ve bütün Lübnanlılar için olduğunu belirtti.

Nasrullah, teröristlere karşı verdikleri mücadeleyi mezhepsel nedenlerden dolayı yapmadıklarını vurgulayarak, “Bizim Suriye’deki varlığımız, Irak direnişine verdiğimiz destek, Hamas, İslami Cihat Hareketi gibi Sünni olan diğer direniş guruplarına verdiğimiz destek mezhebi hedeflerden dolayı değildir” şeklinde konuştu.

Nasrullah, her nerede Filistin, halkı ve direniş idollerini savunma ihtiyacı doğarsa, elimizden geldiğince orada bulunmaya ve yardım etmeye çalışıyoruz. Hizbullah’ın sahip olduğu “Ümmeti ve davasını savunmak” ideolojisi günah ve cinayet değildir” diyerek bütün İslam ümmeti için eşit kaygı taşıdıklarını ve hedeflerinin kesinlikle mezhebi değil İslami olduğunu , bunun da aslında herkesçe çok iyi bilindiğini bir kez daha vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.