HaberlerHasan NasrullahLübnanOrtadoğu

Seyyid Hasan Nasrullah’ın basın toplantısının ayrıntıları

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah dün akşam yaptığı basın toplantısında genel olarak aşağıdaki açıklamaları yaptı.

Seyyid Hasan Nasrullah, “Siyonist rejim İsrail, Hariri suikasti ile Hizbullah’ı ilişkilendirmeye çalışmıştır.Ama başarılı olamamıştır. Olamayacaktır.” dedi.

Lübnan’da görev yapan ve son yıllarda bir bir yakalanan siyonist casuslar ve çeteler ile ilgili, “Siyonist casusların hepsini yıllardır biliyorduk ve adım adım takip ediyorduk.” dedi.

Seyyid Hasan Nasrullah basın toplantısı esnasında 1967 doğumlu Ahmed Nasrullah(soy isim benzerliği) isimli bir siyonist casusun itiraflarına yer verildi.

Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan’da görev yapan siyonist casusların siyonist rejim’e yanlış bilgi verdiklerini belirtti.

Siyonist rejim’in Hizbullah’ı Hariri suikastinden sorumlu tutması ile ilgili delilleri aktaran Seyyid Hasan Nasrullah, bunların hepsinin asılsız olduğunun ispatlandığını belirtti.

Seyyid Hasan Nasrullah, siyonist rejim’in bugüne kadar başta Lübnan ve Filistin olmak üzere dünyanın bir çok noktasında Hariri suikastine benzer suikastleri yaptığını belirtti.

Seyyid Hasan Nasrullah, siyonist rejim’in Lübnan’ın her noktasında suikastler yapabilecek kadar ajanlara sahip olduğunu belirtti.

Seyyid Hasan Nasrullah, siyonist rejim İsrail’in Suriye ve Lübnan’a büyük bir düşmanlığının olduğunu söyledi.

Seyyid Hasan Nasrullah, siyonist rejim’in Lübnan’da direnişi izole etmeye çalıştığını ancak başaramadığını belirtti.

Seyyid Hasan Nasrullah, Uluslararası Mahkemenin Suriye ve Lübnanlı generalleri suikastten sorumlu tutup yargıladığını fakat hiçbir siyonist İsrailli generalin yargılanmadığını belirtti.

Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan’da son dönemde her gün yakalanan İsrail ajanlarına değinerek, “Uluslararası mahkeme bunlarla ilgili hiçbir araştırma yapma ihtiyacı hissetmemektedir.” dedi.

Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Lübnan Genelkurmay Başkanı John Kahveci ve önde gelen isimlere suikast hazırlığında olan ajanların deşifre edildiğini belirtti.

Seyyid Hasan Nasrullah, son dönemde artan ajanlık faaliyetleri suikastler öncesindeki son aşamadır diyerek Lübnan güvenlik güçlerinin ajanları yakalayarak suikastleri engellediğini belirtti.

Seyyid Hasan Nasrullah, siyonist rejim’in Lübnan’da bulunan çeşitli kesimlerin liderlerine suikast yaparak halkı birbirine düşürmek amacında olduğunu belirterek, örnek olarak Şii olan Meclis başkanına yapılacak olan bir saldırı ile Şii-Sünni ihtilafı çıkarılmak istendiğini belirtti.

Seyyid Hasan Nasrullah, Siyonist rejim’in Lübnan’ın telekominikasyon sektörü üzerinde büyük bir egemenliğinin olduğunu açıkladı.

Seyyid Hasan Nasrullah’ın basın toplantısı sırasında uzun bir süre siyonist rejim İsrail ile girilen bir çatışmanın detayları uydu görüntüleri ve fotoğraflarla anlatıldı.

Anlatımdan sonra Seyyid Hasan Nasrullah, siyonist rejim İsrail’in son dönemde çektiği fotoğraflara bakıldığında yeni bir operasyona hazırlandığının açık olduğunu söyledi.

Basın toplantısında 1997 yılında yapılan bazı suikastlerle ilgili analizlere yer verilirken, İsrail uçaklarının suikast yapılacak yerleri fotoğraflayarak ona göre plan yaptıklarını belirtildi.

Refik Hariri suikastinin yapıldığı bölgenin uzun süre siyonist rejim İsrail tarafından izlendiğini ve suikast planının yapıldığını belirten Seyyid Hasan Nasrullah, suikastin yapıldığı bölgede İsrail’in takip ettiği ne bir Hizbullah binası ne de bir Hizbullah üyesinin bulunduğunu belirtti.

Seyyid Hasan Nasrullah suikast yapılmadan önce siyonist insansız hava araçları ile bölgenin değişik açılardan çekilmiş bir çok görüntüsünün olduğunu belirtti.

Basın toplantısı sırasında uzun bir süre Hariri suikastinin yapıldığı bölgelerle ilgili siyonist rejimin çektiği görüntüler gösterildi.

Seyyid Hasan Nasrullah, suikastin yapıldığı gün ve saatlerde siyonist rejim ordusuna ait savaş uçakları, insansız hava araçları ve AWACS uçaklarının faaliyette olmaları ile ilgili delilleri sundu.

Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail ajanlarının Hariri suikastine nasıl yardımcı olduklarını itiraflarına dayanarak anlatarak toplantıya katılan basın mensuplarına söz verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.