HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid İmam Ali Hamaney, Besicilere hitap etti

Seyyid İmam Ali Hamaney, uzatılan 10 yıllık yaptırımların uygulanmasının, kesinlikle Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın ihlali olduğunu belirtti.

Bugün İran genelinden gelen binlerce gönüllü seferberler (besic) ve komutanlarını kabul eden İslam İnkılabı Rehberi, ABD Kongresi’nde İran’a karşı yaptırımların 10 yıl daha uzatılmasının onaylanmasına işaretle, ABD’nin şimdiki yönetiminin nükleer anlaşma konusunda şu ana kadar çok sayıda ihlaller yaptığını, en sonunun ise 10 yıllık yaptırım yasasının uzatılması olduğunu vurguladı.

İmam Hamenei, “bu yaptırımlar uygulanırsa kesinlikle Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın ihlali olur ve İran İslam Cumhuriyeti’nin muhakkak buna tepki göstereceğini bilmeliler” ifadesini kullandı.

İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı sorumlularının nükleer anlaşmadan amacın yaptırımlar ve baskıların kaldırılması olduğuna dair sözlerine temasla, nükleer anlaşma veya Bercam ‘ın İran ve İran halkına karşı baskı unsuru haline gelmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, İran ve ABD yönetimi ile ilgili meselelere işaretle, “Biz bu ülkede iş başına gelecek yeni hükümet hakkında değerlendirme yapmak için şimdilik bir imkanımız yok” dedi.

İran’ın halk gücüne güvenerek ve dayanarak, dünyada hiçbir güçten korkmadığını vurgulayan İslam İnkılabı Rehberi, görkemli Hüseyni Erbain yürüyüşüne de temasla, bu yürüyüşe milyonların katılmasının “basiretle birlikte aşk ve cazibe” göstergesi olduğunu belirtti.

Seyyid İmam Ali Hamaney, gönüllü seferberler ve komutanlarını kabul ettiği görüşmenin devamında, Irak halkına ziyaretçilere gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, “bazıları Erbain’i mahvetmek veya tahrif etmek peşindeler, ancak bunu yapamayacaklar ve İran ve Irak halkı için bu büyük nimet, ayakta kalarak, yücelik ve izzet getirecek” dedi.

Bölgedeki bazı ülkelerde Besic’in (gönüllü seferberlik) model alındığını, düşmanın ise bu modele darbe vurmaya çalıştığına temas eden İslam İnkılabı Rehberi, düşmanın planlarından birinin çok önemli bir konu olan “sızma” meselesi olduğunu, bir seneden aşkın bir süredir, defalarca bu bağlamda uyarıda bulunulduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (13) içerik yüklenmiştir.