HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid İmam Ali Hamaney: Bu nesil önceki nesillere göre düşmanı geri püskürtmek için daha hazırlıklıdır

Hazreti Seyyid İmam Ali Hamaney bugünkü neslin önceki nesillere nazaran daha imanlı, cesur ve yetenekli olduğunu söyleyerek “Bu nesil önceki nesillere göre düşmanı geri püskürtmek için daha hazırlıklıdır” dedi.

Seyyid İmam Ali Hamaney “Nurlu Yollar” kafilesine katılan üniversite öğrencileri ile gerçekleştirdiği görüşmede; “Nurlu Yollar” anlayışının kutsal savunma günlerinden kalan bir gelenek olduğunu belirterek “İslam inkılabını ortadan kaldırmak için uluslararası güçler İran’a karşı 8 yıllık bir savaş başlattılar. Ancak gençliğin azameti, cesareti ve fedakarlıkları sayesinde İslam inkılabı ilk gününden daha güçlü ve sağlam halde varlığını korudu” ifadelerini kullandı.

İslam inkılabının bugünkü izzet ve gücünü 8 yıllık kutsal savunmaya borçlu olduğunu söyleyen İslam İnkılabı rehberi kutsal savunma anlayışının her zaman yaşatılması gerektiğinin altını çizerek “Kutsal savunma anlayışı düşmanın bugün unuttuğu ve bizim kendisine karşı kullanmak için sakladığımız bir güçtür. Bu anlayışı İslam İnkılabını ileriye götürmek ve geliştirmek için kullanmalısınız” dedi.

Nurlu yollar kafilelerinin kutsal savunma gülerini anlamak ve yeniden değerlendirmek için bir fırsat olduğunu belirtenSeyyid İmam Ali Hamaney “Bu ziyaretler ile İslam inkılabının karşı karşıya kaldığı 8 yılık savaş ve vahşet yeniden müşahede edilmeli ve bunun arkasında yatan nedenler bugünün dünyasında araştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

İslam inkılabının doğulu ve batılı tüm güçleri İslam’ın sesiyle titrettiğini söyleyenSeyyid İmam Ali Hamaney, İslam inkılabının bölgede taşıdığı kültür ve Müslümanların bu kültürden etkilenmesi ile emperyalist güçlerin korkuya kapıldıklarını belirterek; “İslam inkılabını her neye mal olursa olsun yok etmek istediler. Ve bu nedenle kendisini beğenmiş ve zalim Saddam’ı İran’a saldırması için teşvik ettiler. Daha savaşın başında Fransa Irak’a gelişmiş savaş uçakları ve helikopterler verdi. Almanya ise Saddam rejimini kimyasal silahlarla donattı ki aradan 30 yıl geçmesine rağmen bu kimyasal silahların etkileri halen görülmektedir. Baas rejimine yönelik tüm bu destekler karşısında İran İslam Cumhuriyetini elindeki tek güç iman dolu bir millet ve İmam gibi bir lider oldu. Ve bunun neticesinde dünyanın büyük şeytanlarının oyunları bozuldu ve İran milleti 8 yıllık kutsal savunması ile kazanan taraf oldu.”

Seyyid İmam Ali Hamaney, 8 yıllık kutsal savunma günlerinin insanı yeniden insan yapan bir anlayış olduğunu söyleyerek “Binlerce normal ve sıradan gençler savaş sırasında birer efsaneye ve kahramana dönüşmüştür” dedi.

Kutsal Savunma günlerinde her biri kahramanlaşan gençlerin özellikleri hakkında konuşan Seyyid İmam Ali Hamaney; “İbadet, bilgelik, tedbir, cesaret ve fedakarlık bu gençlerin özelliklerin sadece bazılarıdır. İmam böyle gençler yetiştirmeyi “Fetihlerin fethi” olarak nitelendirmiştir. Ülkenin geleceği sizlerin elinde. Eğer kendinizi bu şekilde yetiştirir iseniz ülkenin geleceği kısa zamanda istenilen yerde olacaktır” ifadelerini kullandı.

Amerika başta olmak üzere İslam inkılabına düşman güçlerin bugünkü İran nesli için İslam ve inkılap kavramlarının olmamasını dilediğini kaydeden İslam İnkılabı Rehberi düşmanın tüm gücüyle saldırdığını ve halen aynı niyeti taşıdığını vurgulayarak; “Bugün öyle bir nesil ile karşı karşıyayız ki önceki nesillere nazaran daha imanlı, yetenekli ve cesur” ifadelerini kullandı.

“Böylesi gençler var olduğu müddetçe ve nurlu yollar hareketi devam ettikçe İran milleti karşısında 40 yıldır olduğu gibi düşman hiçbir yanlış yapamaz” diyen Ayetullah Hamanei, düşmanın yaptırım ve kara propagandasının İran milletini engelleyemeyeceğini belirtti.

Nurlu yollar kafileleri her yıl üniversite öğrencileri ve halkın diğer kesimlerinden oluşan gruplar halinde İran-Irak savaşının yaşandığı İran’ın güney doğu ve Batı bölgelerine giderek, 8 yıllık savaşın yaşandığı alanları ziyaret etmekteler. İran-Irak savaşının sona ermesi ile birlikte bölgede bulunan halk grupları tarafından başlatılan “Nurlu yollar” kafileleri zaman içerisinde geniş kitlelerin katılmasıyla kurumsallaştı. Ve bugün İran’da özellikle muharrem ve nevruz aylarında gelenekselleşen nurlu yollar kafileleri savaş bölgelerini ziyarete gitmekteler.

Kapalı