HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid İmam Ali Hamaney: Mukaddes savunmanın, bugün ve gelecek için önemli etkileri vardır

İran İslam inkılabı rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, mukaddes savunma döneminin kalıcı derslerinden birinin, ‘eğer Allah’a tam tevekkül amel de ruh derinliğinde kabul olunması şeklinde olursa, kesinlikle bütün engeller ve sorunlara imanla galebe çalmak mümkün olur” ifadesini kullandı.

Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney, dün Mukaddes Savunma Hatıraları Geceleri Programları’nda emeği geçen komutanlardan, mücahitler, sanatçılar ve diğer çalışanlardan bir grubu kabulünde, ”8 yıllık zorunlu savaş dönemi hatıralarının, sanat, edebiyat ve yeni bir metotla genç nesle aktarılmasının çok değerli ve önemli bir iş olduğunu” söyledi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, zorunlu savaş döneminin yaşandığı mukaddes savunma dönemlerinin maddi ve insani kayıpları ve hasarlarının, bugün ve gelecek için önemli etkileri olduğunu belirterek, ”toplumda inkılabçı ruhun korunması ve güçlendirilmesi ve inkılabın kalıcılığının korunmasının o dönemlerin etkilerinden biri olduğunu belirterek, ”eğer o cihad ve fedakarca hareket olmasaydı, kesinlikle inkılabı ruhiye, tehditle karşı karşıya kalırdı” dedi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, mukaddes savunma döneminin bir diğer etkisinin ise ”o dönemde somut olarak Allah’a tevekkül’, ”süper güçlerden korkmamak” ve ”bu tevekkül ile engellerin üstesinden gelmek” olduğunu belirterek; ”ileriye doğru hareket eden her toplumda bazı engeller ve sorunların olması tabiidir” dedi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, İran’ın bugün önündeki bütün sorunların üstesinden gelerek kendi ilerlemesini sürdürebileceğini belirterek, ”çünkü mukaddes savunma döneminde zorluklar ve engellerin üstesinden gelmeye dair çok önemli tecrübeler elde edilmiştir” dedi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, zorunlu savaş döneminde, Amerika, NATO, eski Sovyetler Birliği ve bölgenin gerici rejimleri başta olmak üzere İran İslam Cumhuriyeti’nin bütün güçlerin karşısında durduğunu belirterek, ”o şartlarda, İran bütün bu güçlerin karşısında başarıyla durmuş ve direnmiştir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (36) içerik yüklenmiştir.