HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid İmam Ali Hamaney, Venezuela cumhurbaşkanını kabul etti

Seyyid İmam Ali Hamaney Venezuela cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu kabulünde, Amerika’nın yenilmezlik efsanenin büyük bir hata olduğunu ve Amerika’nın tekrar hatalarının onları bölgede çaresiz hale getirdiğini söyledi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, dün Venezuela cumhurbaşkanını kabulünde, Amerika’nın batı asya bölgesinde siyasetlerinin ve planlarının yenilgiye uğramasına işaretle, petrol fiyatlarının düşmesi meselesini bağımsız ülkeler aleyhinde bir baskı aracı olarak kullandıklarını söyledi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, petrol silahı bağımsız ülkelere karşı şimdiki sorunlara bir baskı aracı olarak kullanılması ve bunun tehlikesine işaretle, geçmişte bazı İslam ülkelerinin petrollerini siyonist İsrail rejimine vermediklerinde batılıların bunu siyasi bahane olarak değerlendirdikleri ve büyük bir propaganda malzemesi yaptıklarını maalesef bugün aynı ülkelerin Amerika’nın siyasetlerinin takipçisi olarak petrolü bir silah olarak kullandıklarını söyledi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, Latin Amerika bölgesinde Venezuela’nın emperyalizm aleyhindeki hareketinin etkisine temasla, bunu bu ülkenin büyük potansiyeli olarak niteledi ve Venezuella’nın bağlantısızlar hareketinin başkanlığını elinde bulundurmasını gözönüne alarak bir fırsat olarak istifade etmesi gereğinin altını çizdi.

Sözkonusu görüşmede Venezuella cumhurbaşkanı Nikolas Maduro da, İran halkının Amerika’nın düşmanlıklarına karşı mücadele ve direnişini överek, İran halkının güven ve huzur içinde yaşadığını, halbuki bölgenin çoğu ülkesinin ve İran’ın etrafındaki ülkelerin savaş, tefrika ve zaafiyet içinde olduğunu söyledi.

Venezuela cumhurbaşkanı, ayrıca petrol fiyatlarının son iki yılda düşmesine de temasla, amerikan emperyalizminin Venezuella aleyihnde çok fazla düşmanlıkların ve müdahalelerinin olduğunu ve bunları uygulamaya geçirdiğini ama Venezuela halkının bu iktisadi savaşa karşı direndiğini ve şimdi iktisadi buhrandan çıkmak üzere olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.