HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid İmam Ali Hamaney’den düşmanlara karşı caydırıcı güç ve askeri iktidarın korunmasına vurgu

Seyyid İmam Ali Hamaney Pazar günü silahlı kuvvetlerin üst düzey komutanlarını kabul etti.

Seyyid İmam Ali Hamaney Pazar günü öğle saatlerinde silahlı kuvvetlerin üst düzey komutanları ile gerçekleşen görüşmede gerektiği zamanda silahlı kuvvetlerin yeterli iktidar, izzet ve güç ve iktidarının korunması İSK’nın temel hedeflerinden biri olduğunu vurguladı.

Seyyid İmam Ali Hamaney bu hedeflerin önemine vurgu yaptığı konuşmasında şimdiki dönemi İran İslam Cumhuriyeti nizamının izzet dönemi olduğunu belirterek şöyle devam etti: Aslında son dönemde İslamî nizama karşı şimdiye kadar görülmemiş düzeyde yapılan saldırılar, bu nizamın artan gücünün işaretidir, zira düşmanlar bu artan güçten şiddetle tehlike hissetmeye başlamıştır ve bu yüzden saldırılarını arttırmıştır.

Gerçekte Seyyid İmam Ali Hamaneyin askeri ve savunma kazanımlarının derinleştirilmesi ve silahlı kuvvetlerin savunma gücünün geliştirilerek korunmasına yaptığı vurgu stratejik önem arz eden bir vurgudur. Seyyid İmam Ali Hamaney bu bağlamda bundan önce de İmam Ali –s– subay akademisi öğrencilerinin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada da küresel istikbar güçlerinin İran İslam Cumhuriyeti nizamı ile kavgası neden bu nizamın gücü tüm bölgeyi sardığı yönünde olduğunu belirterek şöyle buyurmuştu: Bu, İran İslam Cumhuriyeti nizamının iktidarıdır. Bizim açımızdan milli iktidar unsuru olan her şey düşmanlarımızın açısından rahatsız edici bir etkendir ve bu etkenlerle mücadele etmeleri gerekir. Düşmanlar İran İslam Cumhuriyeti nizamının bölgedeki milletlerin arasında ve bölge dışı milletlerin arasında iktidarının gelişmesine karşı çıkıyor, çünkü bu durum iktidar etkenidir, çünkü bu durum ülkenin stratejik derinliğidir. Bu yüzden onlar ülkemizin savunma iktidarı ve askeri gücüne muhalefet ediyordu. Onlar milli güç ve milli iktidarımıza vesile olan her şeye muhalefet ediyorlar.

Aslında İran İslam Cumhuriyeti nizamı bölgede hiç bir zaman gerginlik yaratmak veya askeri çatışma istememiştir, fakat düşmanlara ve saldırgan güçlere de ne zaman ve nerede gerekli olursa bölgede güvenliği bozmaya çalışan unsurlar ve güçlerle mücadele etmekte bir an bir tereddüt etmeyeceğini ve bu yüzden savunma yeteneklerini ve caydırıcı gücünü geliştirmek için de hiç kimsenin icazetini beklemeyeceğini göstermiştir.

Seyyid İmam Ali Hamaney nizamı tehditlere karşı caydırıcı gücünü korumak için iki temel hedefi büyük bir ciddiyetle izlemiştir. İlk hedef, savunma sanayiini başta füze savunma gücü alanı olmak üzere savunma alanında caydırıcı özelliği olan ve stratejik önem arz eden tüm alanlarda yerel hale getirmektir.

İkinci hedef ise bu yönde başlatılan harekete ivme kazandırmak üzere gerekli uzman kadroları yetiştirmek ve gelişmiş düzeylerde eğitimlerini sağlamak ve gerekli teşvikleri sunmaktır.

Gerçekte İran milletinin silahlı kuvvetlerinin gelişmesi ve büyümesinde tecelli eden milli iktidarı inkar edilemez bir gerçektir.

CIA’nın eski Başkanı ve Amerika’nın şimdiki Dışişleri Bakanı Mike Pompeo şöyle diyor: İran bölge genelinde geniş nüfuzu bulunan güçlü bir devlettir ve bu devletle mücadele etmek hemen hemen imkansızdır.

Amerikalı ünlü düşünür ve siyaset meseleleri uzmanı Noam Chamsky de bu bağlamda Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti nizamını suçlamalarına işaret ederek şu vurguyu yapıyor: Amerika İran’ın barış için en büyük tehdit olarak görüyor, oysa tüm dünya Amerika’yı dünya barışı için en büyük tehdit olarak algılıyor.

Şimdi İran İslam Cumhuriyeti hayatının kırkıncı yılına bölgede en güçlü ve en etkili devlet ve askeri, siyasi ve sosyal yapı bakımından en güçlü yapıya sahip olan bir ülke olarak giriyor. Nitekim İran İslam Cumhuriyeti nizamının son yıllarda bölgede baş gösteren krizleri yönetmekte başarısı da silahlı kuvvetlerinin her an her türlü tehdidi bertaraf etmeye hazır olduğunun işaretidir.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.