HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid İmam Ali Hamaney´den teröristlerin cezalandırılmasına vurgu

Seyyid İmam Ali Hamaney, Ahvaz kentinde satılmış teröristlerin eliyle işlenen ve bazı vatandaşlarımızın şehit düşmesi ile sonuçlanan acı ve üzücü hadise bir kez daha İran milletinin düşmanlarının acımasızlığını ve habisliğini gözler önüne serdiğini belirtti.

Cumartesi günü İran’ın Ahvaz kentinde askeri geçit törenine düzenlenen terör saldırısında 25 vatandaş şehit düştü, 60 kişi yaralandı. Saldırının sorumluluğunu El Ahvaziye adlı Londra ve Riyad destekli terör örgütü üstlendi.

Bu hain terör saldırısının hemen ardından Seyyid İmam Ali Hamaney bir mesaj yayımlayarak olayda şehid düşen vatandaşların ailelerine başsağlığı dileğinde bulunarak şöyle dedi: İstihbarattan sorumlu kurumlarımız hızla ve dikkatle bu canilerin uzantılarını takibe almalı ve onları ülkenin güçlü yargısının eline teslim etmelidir.

Seyyid İmam Ali Hamaney mesajına şöyle devam etti: Masum kadınların ve çocukların ve sivillerin üzerine ateş açan bu acımasız caniler dünyada sürekli insan haklarından dem vuran yalancı ve sahtekar çevrelerin uşaklarıdır. Bu zümrenin kin dolu kalpleri, silahlı kuvvetlerin askeri geçit töreninde milli iktidarın tecelli etmesini bile tahammül edemiyor.

Her halükarda her terör saldırısından sonra akla gelen en önemli soru, bu saldırının kim veya kimler tarafından düzenlendiği sorusudur. Kuşkusuz Ahvaz kentinde düzenlenen hain terör saldırısının arkasında, bundan önce de Amerika devletinin bölgede sürekli tekfirci teröristlere destek veren gerici rejimlerden birinin elebaşıları ile sağladığı koordinasyonun ardından benzer şirretleri işleyen aynı akımlar yatmaktadır.

Söz konusu terör örgütü geçen sene de İran’da Nur yolcuları başlığı altında düzenlenen etkinliğin konvoyuna terör saldırısı düzenlemişti. Ancak İran İslam Cumhuriyeti açısından bu tür cinayetleri işleyen El Ahvaziye adlı terör örgütünün sözcüsü Ahvaz kentinde işlenen cinayetin sorumluluğunu merkezi Londra’da bulunan bir TV kanalına çıkarak üstlendiklerini ilan etmesi de asla kabul edilebilir bir durum değildir.

Bugün Amerika ve Suud rejimi korsan İsrail’le birlikte Ortadoğu bölgesinde türlü terör örgütlerini kurmak ve onlara açık gizli destek vermekle bölgeye yönelik şom planlarını hayata geçirmeye çalışıyor. Söz konusu tehlikeli şer üçgeni Batı Asya bölgesini terör maceralarının arenasına dönüştürmüş bulunuyor.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei mesajında vurguladığı üzere, Ahvaz kentinde düzenlenen terör saldırısı Amerika’nın bölgedeki kukla rejimlerin kumpaslarının devamıdır ve amacı da İran’da güvensizlik yaratmaktır.

Kuşkusuz İran İslam Cumhuriyeti nizamının iktidarı ve bağımsızlığı, Amerika devletinin İran milleti ile düşmanlık gütmesinin esas nedenlerinden biridir. Cumartesi günü Ahvaz kentinde düzenlenen hain terör saldırısı, Irak ve Suriye’de tekfirci IŞİD terör örgütü direniş ekseninden ağır darbeler aldığı bir sırada düzenlendi. Bu saldırı teröristlerin ve onları destekleyen ve besleyen hamilerinin İran’a karşı hareketliliğinin amaçlarından açık ve net bir görüntü sunuyor.

Bugün Amerika, bundan önce adlarını Dışişleri Bakanlığı’nın terör örgütleri listesine aldığı terör örgütlerine destek veriyor. Bu örgütler çok rahat bir şekilde her türlü cinayeti işliyor ve hiç korkmadan cinayetlerini sürdürüyor. Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, Suud rejimi bölgede terör ve radikalizmin beşiği ve hamisi olduğu halde Suud kralı Salman’la kılıç dansı yapıyor.

Amerikalı insan hakları uzmanı Robert Fantina Washington yönetiminin insan hakları politikalarında göze çarpan bariz çelişkilere işaret ederek şöyle diyor: Amerikan insan hakları petrol gelirleri ve mali menfaatleri ile doğrudan bağlantılıdır. Dolaysıyla ne zaman ve nerede ABD’nin mali menfaatleri temin olursa, Amerika için insan hakları orada mana kazanıyor.

Amerika’nın radikal ve terörist örgütlerin faaliyetlerinin yolunu açan bu tür çifte standart tutumları devam ettiği sürece bağımsız ülkelerin güvenliği ve insan hakları, küresel güçlerin gayri meşru çıkarları ve siyasi şom hedefleri uğruna kurban olmaya devam edecektir.

İran İslam Cumhuriyeti ise asla bu tür saldırıların ve entrikaların etkisi altında kalmaksızın ilkeli ve insani politikalarını sürdürmekten tek adım geri atmayacak ve var gücü ile bölgeyi Amerika, İsrail ve Suud rejiminden oluşan şer ekseninin desteklediği teröristlerden temizlemeye ve bölgeye barış, huzur ve güvenlik kazandırmaya devam edecektir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 09 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.