HaberlerIrakOrtadoğu

Seyyid Mukteda es-Sadr: Kaçırılan 18 Türk işçi derhal serbest bırakılmalıdır

Iraklı lider Seyyid Mukteda es-Sadr, Bağdat’ta kaçırılan 18 Türk işçinin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Mukteda es-Sadr’ın ofisinden yapılan yazılı bir açıklamayla, Bağdat’ta önceki hafta kaçırılan 18 Türk işçinin derhal serbest bırakılması istendi. Açıklamada, “Türk işçilerin kaçırılması suçtur. Böyle bir eylem insanlık açısından ve İslami olarak utanç vericidir. Kaçırılma sebebi ne olursa olsun siyasi, mali veya başka bir sebeple her kim tarafından yapılmışsa bizzat kendim, barış ve İslam severler adına, bırakılmasını talep ediyoruz” denildi.

Kaçırma olayında İmam Hüseyin’in adının kullanılmasının durumu daha da kötüleştirdiğini söyleyen Sadr, “Kaçırılan işçilerin arkasında ‘Lebeyke Ya Hüseyin ( Emrindeyiz Ya Hüseyin)’ sloganının kullanılması işin diğer bir kötü tarafıdır. Bundan emin olun ki, İmam Hüseyin sizin bu yaptığınız bu kötü işleri inkar etmiştir” dedi.

Sadr, kaçırma eylemini “IŞİD’in yaptığı pisliklere” benzeterek, “Daha öncede belirttiğimiz gibi, bu tip davranışlarda bulunan kişilerin, IŞİD ile bir kefede tutulması ve yalnız bırakılması gerekiyor. İmam Hüseyin hiçbir şekilde boyun kesilmesine ve suçsuz insanların kaçırılmasına razı olmamıştır” diye devam etti.

Bir müteahhitlik şirketine bağlı çalışan 18 işçi, Bağdat’ın Sadr bölgesinde 1 Eylül’de kaçırılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.