BahreynHaberlerOrtadoğu

Seyyid Murteza el-Sanadi: Bahreyn Halkı Dikta Rejimine Karşıdır

Alwafa-u Bahreyn akımı sözcüsü Seyyid Murteza el-Sanadi Bahreyn inkılabına değindi. Seyyid Murteza el-Sanadi; “5 yıl önce başlayan devrim hareketleri sayesinde ‘Al-i Halife’ hanedanlığının meşruiyeti kalmadı. Onlar zorbalık ve baskıcı rejim ile kendilerine bir hanedanlık oluşturmuş ve bölgede korku salmışlardı. Ama Bahreyn halkı 2011 senesinde başlatmış olduğu ayaklanmalar ile bu hanedanlığın meşruiyetinin kalkmasına sebep oldu.” şeklinde konuştu.

Al-i Halife hanedanlığı ile konuşmanın ve anlaşma yapmanın mümkün olmadığı ve yıllar önce böyle bir girişimde bulunulduğu fakat bunun sadece Al-i Halife’nin yararına olup halkın hiçbir isteğinin yerine getirilmediğine değinen Seyyid Murteza, “Bahreyn milleti dikta rejime karşı gelerek masum sivilleri katleden müstebit Al-i Halife hanedanlığını darmadağın etti ve onlardan korkmadıklarını göstererek zafer elde etti.” dedi.

Bahreyn’de ki krizin çözümüne ilişkin bir çok yol olduğunu fakat en önemli etkenin millet olduğuna dikkat çekerek, “Bana göre çözüm iki aşamalıdır. İlk önce halkın evlerine geri dönmesi için bölgede gerekli değişiklikler yapılmalıdır. İkinci ve en önemli aşama ise halkın direniş gücünü canlı tutmasına bağlıdır. Bahreyn milleti kendi isteklerinden asla vazgeçmemeli ve direnişe bağlı kalmalıdır.” diyen Seyyid Murteza, Bahreyn’e doğrudan müdahalelerde bulunup bir çok zulmü gerçekleştiren Suud hanedanlığı yıkıldığı takdirde Bahreyn’de ki krizin çözümüne çok katkısı olacağının da altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.