HaberlerİranOrtadoğu

Seyyid Ziya Haşimi: Yeni teknolojilerin ortaya çıkması haber ajanslarına bir sorun değildir

IRNA Genel Müdürü Seyyid Ziya Haşimi, haber ajanslarının yeni teknolojilerin ortaya çıkması ile sorunlarla karşılaşmadıklarını fakat kendilerini bu teknolojilerle koordine etmedikleri durumda sorunlarla karşılaşabileceklerini söyledi.

Saint Petersburg’da düzenlenen Uluslararası Haber Ajansları ve Medya toplantılarında bir konuşma yapan Haşimi, internetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın tüm dünyada geniş bir şekilde kullanımının yaygınlaşması ile dünya’nın daha da küçüldüğünü belirtti.

Mesajların dünya kamuoyu üzerine ve toplumların yaptıklarını etkilediğini ifade eden Haşimi, toplu hareketin olduğu yerde, siyasi güçlerin de ortaya geldiğini ve bundan dolayı ülkelerin medya alanında geniş yatırımlarının görüldüğünü söyledi.

Bir zaman özellikle İngilizce dili ile batılı medya hakimiyeti olduğunu ifade eden Haşimi, günümüzde batı safında olmayan bir çok medya grubu aynı standartlar ve araçlarla hatta İngilizce olarak haber yaydıklarını ve başarılı da olduklarını söyledi.

Haşimi, ‘’Buna örnek olarak, dünya kamuoyu özellikle Suriye ve Irak halkının terörizmle mücadele öneminde dikkat çekmekte bağımsız medya veya batı medyası haricinde olan grupların önemli rolü vardı, Bu durum böyle olmasaydı terörizm ve radikaliz en azından IŞİD’in Avrupa ülkelerine saldırıları olduğu zamana kadar batı medyası tarafından dikkate alınmazdı’’ dedi.

Sosyal medya’nın günümüzde haber alma aracı olarak yerini aldığını ifade eden Haşimi, haber ajanslarının insanlığı bilgiye ihtiyaç duyacağı zamana kadar var olacaklarını fakat bu varoluşta kendilerini yeni teknolojilerle adapte etmeleri gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.