HaberlerİranOrtadoğu

Shell ve Total, İran petrolünün yeni müşterisi oldu

İran Petrol Bakan Yardımcısı, yaptırımlar sonrası dönemde petrol satışı için Shell ve Total şirketleri ile müzakere ettiklerini söyledi.

İran Petrol Bakan Yardımcısı Rüknettin Cevadi, İran’ın Avrupa piyasasındaki yerini yeniden alacağını belirterek, Shell ve Total ile petrol satışı konusunda anlaşmalar imzalamaya hazır olduğunu bildirdi.

İran’ın bugüne kadar eski petrol müşterileriyle müzakereye geçtiğini ve geleneksel müşterilerine petrol satmada bir kısıtlamanın olmadığını vurgulayan Cevadi, “İran siyasi ve güvenlik açısında istikrarlı bir ülke olduğundan dolayı petrol alıcı ülkeleri kendine çekiyor” diye açıkladı.

İran’ın en kritik günlerde ve krizlerin yaşandığı dönemlerde bile bir an bile petrol ihracatını durdurmadığını aktaran Cevadi, anlaşmaya bağlılığın petrol alıcıları için önem arzettiğini kaydetti.

Petrol alan ülke ve şirketlerin kendi ihtiyaçlarını çeşitli kaynaklardan almayı yeğlediklerine işaret eden Cevadi, bundan dolayı da İran’ın yaptırımlar sonrası kısa bir dönemde kendi konumuna yeniden ulaşacağını söyledi.

İran petrolüne karşı uygulanan yaptırımların kalkmasının eşiğinde Suudi Arabistan’ın Avrupa ülkelerine sattığı petrol miktarında artış gözlendiğine de değinen Cevadi, İran’ın bu hususta hiçbir kaygı olmadığının altını çizdi.

İran’ın Avrupa nezdindeki kendi payına yeniden kavuşacağını ifade eden Cevadi, “Çeşitli pazarlarda petrol satan ülkeler, İran’ın yokluğunda böyle yapabiliyor” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.