AvrupaHaberler

Şiddetli yağış ve dolu KKTC’de hayatı felç etti

Kktc’de dün başlayan yağış bugün şiddetini artırarak devam etti. Derelerin taşması nedeniyle çok sayıda ev, mandıra ve tarla sular altında kaldı. Sular altında kalan mandıralarda çok sayıda hayvan telef oldu. Dolu yağışının etkili olduğu Ulukışla’da yaklaşık 30 santimetreye ulaşan dolu kalığı nedeniyle kapanan yolları iş makineleri açtı.

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, dere taşkınlardan olumsuz etkilenen bölgeleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yorgancıoğlu, yaşanan felaketin ardından yaptığı açıklamada, ülkede daha önce sel felaketleri yaşandığını, ancak ilk kez böyle bir olay yaşandığını, yer yer bazı bölgelerde iki metreye yakın dolu yağdığının görüldüğüne dikkat çekerek, bugünden itibaren bölgede hasar tespit çalışmalarının başladığını söyledi. Yorgancıoğlu, ilgili birimlerin de gerekli tedbirleri aldığını, tüm ekiplerin çalıştığını ifade ederek, “Önemli olan önümüzdeki dönemde, bu ve buna benzer olayların yaşanmasını önlemek adına, tekrardan hükümetimizin ve yetkili birimlerin tedbir almasıdır” dedi.

KKTC Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay, yaptığı yazılı açıklamada, KKTC’yi önümüzdeki hafta boyunca yağışlı havanın beklediğini söyledi. Oktay, bugün Alevkayası’nda metrekareye 126 kilogram yağmur düştüğünü, bunun 100 kilogramlık bölümünün 2 buçuk saatte kaydedildiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.