AvrupaHaberler

Sığınmacılar İsveç’e doğru yola çıktı

Danimarka polisi, Almanya sınırına yakın bölgelerde tuttuğu sığınmacıların dün gece itibarıyla başkent Kopenhag’a gitmesine izin verdi. Sığınmacılar yardımsever vatandaşların araçlarıyla Kopenhag’a gitmeye başlarken, buradan yarım saat mesafede bulunan İsveç’in Malmö kentine geçiş yapıyor.

Almanya’nın Puttgarden şehrinden dün feribotla Danimarka’nın Rödby limanına gelen ve feribot içindeki trenden inmeyi reddeden yaklaşık 250 sığınmacı, 20 saat süren ikna çabaları sonucunda kendilerini bekleyen sivil araçlarla bindi ve başkent Kopenhag’a gitmeye başladı. Polisin müdahale etmediği grup önce Kopenhag Garı’na buradan da yardımseverlerin temin ettiği tren biletleri sayesinde İsveç’in Malmö kentine geçiyor.

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, 3 günde en az 3 bin sığınmacının ülkelerine ulaştığını belirtti. Bunlardan en az 500’ünün kaçak yollardan İsveç’e, bir bölümünün de Norveç ve Finlandiya’ya geçtiği tahmin ediliyor. Hala Danimarka’da bulunan sığınmacıların büyük bir bölümünün de yine İsveç’e geçmesi bekleniyor.

Danimarka’da, 3 günün sonunda sığınmacıların kademeli olarak başkent Kopenhag’a gitmesine izin verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.