HaberlerİranOrtadoğu

Şii-Sünni ayrımının müsebbibi ecnebilerdir

İran’ın Sistan-Beluçistan, Hürmüzgan ve Kürdistan eyaletlerinden 3 Ehl-i Sünnet âlimi, Şii-Sünni birliğinin altını çizerlerken “Bazen Şii-Sünni ayrımının baş göstermesinin asıl sorumluları ecnebiler ve yurt içerisindeki bazı unsurlarıdır” dediler.

İran’ın Sistan-Beluçistan, Hürmüzgan ve Kürdistan eyaletlerinden 3 Ehl-i Sünnet âlimi, “Vahdet Haftası”nın arifesinde İran’daki Şii-Sünni birliği hakkında sohbet ederlerken “Toplum kültüründe, birlik-bütünlük tabirinden daha tatlı bir şey yoktur. Fakat bu birliğin sözde ve sloganlarda kalmayıp, bilince sinmiş ve somut olarak da görünüyor olması lazım” diye vurguladılar.

Rehberlik Uzmanlar Meclisi üyesi Mevlevi Nezir Ahmed Selami, bu hususta verdiği demeçte, Şii-Sünni bölünmesi konusunda ecnebi faktörü dışında başka faktörlerin de rol oynadıklarını belirtirken “Ecnebilerin esas hedefi tabi ki, bizim çeşitli gruplara bölünmemizdir. Fakat bu arada, yurt içerisinde sorumluluk duyguları olmayan yerli cahillerin rolünü de inkâr edemeyiz” diye vurguladı.

Mevlevi Selami daha sonra, yurttaki birlik-bütünlük havasını koruyabilecek tek faktörün İran halkının yüzde 98’nin oy verdiği anayasa olduğuna dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.