HaberlerIrakOrtadoğu

Şiiler sabretti Irak’ta mezhep kavgası bitti

Irak’taki şiddetin başlıca hedefi haline gelen Şiilerle ilgili bir habere yer veren New York Times gazetesi Iraklı Şiilerin saldırılara neden sabr gösterdiğini yazdı.

New York Times gazetesi, Irak’taki şiddetin başlıca hedefi haline gelen Şiilerle ilgili bir habere yer veriyor.

“Iraklı Şiiler saldırılara sabır gösteriyor” başlıklı yazı özet olarak şöyle: 30 Haziran’da Amerikan birliklerinin Irak şehirlerinden çekilmesinden bu yana, öldürülen 566 Iraklının çoğunu Şiiler oluşturmasına rağmen, Şii din adamları ve politikacılar, Şii halkını intikam peşinde koşmama konusunda başarıyla ikna etti.

Kısa bir süre önce bombalanan bir camiin imamının şu sözleri Şiilerin durumu ne denli doğru yorumladığının bir kanıtı gibi: “Bırakın bizi öldürsünler. Zamanlarını boşa harcıyorlar. Mezhep kavgası kartı eski bir kart ve kimse artık bu karta oynamayacak. Ne istediklerini biliyoruz, ama biz sadece sabredeceğiz.” diyor Şeyh Hudeyr el Allavi.

Şiilerin bugünkü sabrı, Irak’ın geçmişte yaşadıklarıyla tam bir tezat oluşturuyor. 2006 yılında Samarra kentinde bir türbede patlayan bomba, 2 yıl süren mezhep savaşlarına yol açmıştı.

Bu yıl ise ard arda Şii camilerine yapılan saldırılar sonunda hiçbir misilleme yapılmadı. Bu durum Irak’ta artık birşeylerin değişmeye başladığının bir işareti sayılabilir. Şii liderler bu oyuna artık gelinmeyeceğini ve Iraklı kanı dökülmeyeceğini söylüyor. Fakat bazı liderler de sabırlarının bir sınırı olduğunu eklemekten de geri durmuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.