HaberlerİranOrtadoğu

Şiiler ve Sünniler kolkola 11 Şubat yürüyüşlerinde olacak

İran Parsiyan kenti Ehl-i Sünnet Cuma namazı İmamı “Parsiyan’ın ister Şii, ister Sünni bütün sakinleri, geçmiş yıllardan daha da muhteşem bir şekilde 11 Şubat İnkılâb bayramı yürüyüşüne katılacak” dedi.

İran Parsiyan kentinin Ehl-i Sünnet Cuma namazı İmamı Ahmed Hanci “Parsiyan halkı yarın Şii’si ve Sünni’siyle tam bir ihtişamla 11 Şubat yürüyüşüne katılacak ve İslam Cumhuriyeti Kurucusu İmam Humeyni(as) ve İslam İnkılâbı Şehidlerinin idealleriyle biatlerini tazelerken,Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi’nin buyruklarına olan desteklerini de haykıracaktır ” dedi.

Parsiyan Ehl-i Sünnet Cuma namazı İmamı Hanci ayrıca “İran halkının, ulusal birliğin bir sembolü olarak 11 Şubat yürüyüşlerine geniş bir şekilde katılması, ABD’nin başını çektiği dünya emperyalizminin bütün planlarını boşa çıkarabilecektir” diye vurguladı.

İmam Humeyni, Sünni ve Şiilerin Kur’an tarafından kardeş ilan edilen Müslümanlar olduklarını söylemiş ve İslam İnkılabından sonra bu tür mezhep farklılıklarının Müslümanların birlikteliğini zedelemesine engel olmuştu.

İran İslam Cumhuriyeti anayasası gereğince, Cuma’nın kılındığı merkez ve şehirlerde, hangi mezhebin mensubu daha fazla ise, o mezhebe mensup bir Müslüman, cemaate imamet ediyor ve bölge mahkemelerinde de 4 Ehl-i Sünnet mezhebiyle Caferi Mezhebine mensup Müslümanların, örneğin Hanefiyle Şafiinin veya Caferinin şahsi ihtilafları durumunda, her iki mezhebin fıkhının ortak bir noktada buluşturulmasıyla, ihtilaflar gideriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (4) içerik yüklenmiştir.