HaberlerİranOrtadoğu

Silahlanma rekabetinin azalması olumlu bir gelişmedir

İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, dünya düzeyinde silahlanma rekabetinde azalmayı öngören her türlü girişimi memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.
Amerika’nın doğu Avrupa’da füze savar sisteminden vazgeçmesiyle ilgili İran’ın tutumu konusunda açıklama yapan Kaşkavi, “İran, silahlanma rekabetini azaltacak her türlü girişimi olumlu karşılamaktadır” dedi.
Güçlü ülkelerden silahlanma yerine bölge ve dünya gerçeklerini dikkate alarak her türlü silahlanma ve gerginliğe neden olacak girişimlerden kaçınmalarını isteyen İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, dünyada barış ve güvenliğin tesisi için en iyi yolun dünyanın gerçek şartlarının dikkate alındığı şeffaf bir planın hayata geçirilmesi olduğunu söyledi.
ABD yönetiminin doğu Avrupa’da füze savar sistemine İran’ın ta baştan karşı çıktığını söyleyen Kaşkavi, zira bu durumun ABD ve Rusya ile diğer güçlü ülkeler arasında silahlanmaya neden olacağının altını çizdi.
Bazı güçlü ülkelerin İran’la ilgili olarak gündeme getirdikleri yanlış değerlendirmelerin kamuoyun gerçeklerden saptırmak amaçlı olduğunu söyleyen İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran’ın dünya güvenliğini tehdit ettiği yönündeki asılsız iddialarla güçlü ülkelerin silahlanmalarına bahane aramalarının temelinde kamuoyunu aldatmanın bulunduğunu kaydetti.
Kaşkavi, İran’ın dünyada kitle imha silahlarının azaltılması yönündeki her türlü girişime destek vereceğini de hatırlatarak, bu yönde adımların bölge ve dünyada barışın tesisine yardımcı olacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.