HaberlerOrtadoğuSuriye

Silahlı terör saldırılarında yaralananlar ayrıntıları anlattılar

Homs ilinde silahlı terör gruplarının saldırılarına uğrayarak yaralanan ve hastaneye kaldırılan ordu, asayişi koruma güçleri ve güvenlik güçleri mensupları maruz kaldıkları saldırıları ayrıntılarıyla anlattılar.

Suriye televizyonu ekranında yaşadıklarını anlatan yaralılardan biri olan Enes Nevvaf Hüseyin; Babelsibaa bölgesindeki görevlerini yerine getirdikleri sırada gece saat 24.00 civarında birçok yönden yoğun bir ateşe maruz kaldıklarını belirterek hızla araçlarından inmeleriyle birlikte mahallelerden birinden çıkan saldırganların kendilerine doğru kurşun yağdırmayı sürdürerek görev arkadaşlarından birini şehit ettiklerini ve birçoğunu yaraladıklarını aktardı.

Asayişi Koruma Güçleri Mensuba Çavuş Muhammed el-Rai; mesai arkadaşlarıyla birlikte Babdreyb bölgesinde görevlendirildiklerini belirterek bu görevlerini ve bu görevleri sırasında rastladıkları silahlı kişileri takip etmeye başlayarak bunun akşam saat 21.00’a kadar sürdüğünü dile getirdi.

El-Rai; bu takip sırasında silahlı grubun kendilerine doğru açtığı ateş sonucu ayağından yaralandığını sözlerine ekledi.

Ullama Muhammed Yusuf ise silahlı terör grubunun Babdreyb kendilerine ateş ettiğini belirterek bu silahlı grupların çeşitli ve gelişmiş silahlar kullandıklarını anlattı.

Bu saldırıda bir görev arkadaşının yaralanması sonucu ambulans aracı çağırmak zorunda kaldığını belirten Yusuf; yaralıya müdahale etmek üzere gelen ambulans aracının silahlı kişiler tarafından yakılması nedeniyle yaralıya ancak iki saat sonra müdahale edilebildiğini dile getirdi.

Üç saat süresince silahlı grupların kuşatması ve yoğun ateşi altında kaldıklarını dile getiren Yusuf bu saldırı sonucu kendisinin de yaralandığını beyan etti.

Halep ilinden Muhammed Fahd Ebu Mreyş ise Babsibaa bölgesinde bir pusuya düştüklerini anlatarak biranda her yönden kurşun yağmaya başladığını ve olay sırasında yaralandığını sonradan fark ettiğini aktardı.

Hüseyin Hamada ise görev arkadaşlarıyla birlikte Hama’nın Hitab köyünde görevleri başında oldukları sırada evlerin arasına konumlanan silahlı kişiler tarafından yoğun bir ateşe maruz kaldıklarını anlatarak silahlı grubun çeşitli silahlar kullandığına işaret etti.

Hama’nın Hitab köyünde resmi görevi sırasında yaralananlardan Ali Ahmet de silahlı terör grubunun pususuna düştüklerini ve yoğun ateş altında kaldıklarını ifade ederek bu saldırı sırasında iki ayağından yaralanarak hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Hatırlanacağı üzere dün Homs ilinin birçok bölgesine yayılan silahlı terör grupları sivillere v asayişi koruma güçlerine saldırmakla birlikte RPG silahlarıyla hastaneler dahil olmak üzere birçok kamu ve özel mülkünü tahrip etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.