HaberlerİranOrtadoğu

Silahsızlanmayı nükleer güçlere bırakmak hayaldir

Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, geçen 60 yılda edilinen tecrübeye göre silahsızlanma konusunu nükleer güçlere bırakmanın seraptan ve hayali ümitlerden başka bir şey olmadığını söyledi.

Bugün Tahran’da düzenlenen Kitle İmha Silahlarının Yayılmaması ve Uluslar arası Silahsızlanma Konferansında konuşma yapan İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili, “65 yıl geçmesine rağmen Hiroşima’ya atom bombası atan ülke, yapmış olduğu bu faciadan pişmanlık duymadığı gibi Japonya halkından ve dünya toplumundan bile özür dilemediğini ve 65 yıl geçtikten sonra dünya toplumun huzurunda küstahça milletleri nükleer silahla tehdit etmektedir”dedi.

Celili, Hiroşima ve Nagazaki faciasını yaratanın cezalandırılmayıp yargılanmadığı gibi uluslararası düzende imtiyaz almak için nükleer silahlardan yararlanmakta olduğunu ifade etti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ayrıca, ikinci dünya savaşından sonra uluslararası münasibetlerin adalet temelinde şekillenmediği, nükleer sillahları olanlar ise bu temelde BM Güvenlik Konseyi’nde kendileri için özel imtiyaz kazandırdıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.