AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Sina Yarımadası’ndaki kabile şeyleri: Gazze’ye yardım boynumuzun borcudur

Sina Yarımadası’ndaki kabile şeyleri Hamas ve askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın Sina için tehdit oluşturmadığını belirterek, Hamas’ın Sina’da meydana gelen ve 16 Mısırlı askerin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan uzak olduğunu bildirdi.

Skynewsarabia’nın bu konuda görüştüğü aşiret liderlerinden bazıları Mısır-Gazze sınırındaki tünelleri savunarak “Kuşatma altındaki Gazzeli kardeşlerimize yer altından gıda, ilaç ve yakıt ulaştırmak kaçakçılık değildir. Bu, zulme uğramış bir halka yardımdan başka bir şey değildir. Bu yerine getirilmesi gereken sorumluluğun çok az bir parçasıdır” dedi.

Geçen Ağustos ayında iftara yakın saatlerde Mısırlı askerlere karşı yapılan ve 16 askerin ölümüyle sonuçlanan saldırının arkasında Hamas hareketinin olup olmadığıyla ilgili yöneltilen bir soruya kabile şeyhlerinden biri şu cevabı verdi: “Olayın Hamas’ın yapabileceğini hiç sanmıyorum. Bu çok uzak bir ihtimal. Böyle bir şey aklıma gelmiyor bile. Bu Mossad’ın işidir.”

Mısır’da meydana gelen devrimin ardından işgal rejimi, Mısır ile Gazze’nin arasını açmak, Mısır’da yaşayan Filistinlilerin potansiyel tehdit olarak algılanmasını sağlamak, Hamas’a karşı olumsuz bir algı oluşturmak için yalan haber pazarlamaktan geri durmuyor. Mısır’daki uzantılarının eliyle bazen Hamas’ın Sina’ya binlerce militan gönderdiğinden bahsederken, bazen de Hamas hareketinin Mısır’daki iç olayları bastırmak ve Müslüman Kardeşler’e yardım etmek için Kahire’ye militan gönderdiğinden bahsediyorlar. Hamas bu haberleri yalanladığı gibi, Sina’daki Mısırlı yetkililerle Kahire’deki yetkiler de haberleri yalanladı. Sina’daki cinayeti bile Hamas hareketine yıkmak istediyseler de Mısırlılar bu oyuna gelmedi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.