AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Sina’daki silahlı gruplara para yağdıran Dahlan, Hamas ile Mısır ordusu’nu çatıştırmaya çalışıyor

Mısırlı güvenilir kaynaklar, Fetih Hareketi’nin eski liderlerinden Muhammed Dahlan’ın Körfez ülkelerinden biri tarafından finanse edilen ve İsrail’in de lojistik destek verdiği “Hamas ile Mısır Ordusu’nu çatıştırma” planına dikkat çekti.

Dahlan’ın Sina’daki silahlı gruplarla iletişime geçtiğini ve bu gruplara yüklü miktarda para aktardığını belirten kaynaklar, Fetihli eski liderin söz konusu gruplardan Sina’da sürekli Mısır Ordusu’nu ve polisi hedef alan saldırılar gerçekleştirmelerini istediğini söyledi.

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan kaynaklar, Dahlan’ın bazı Filistinli ve Mısırlı güvenlik yetkilileriyle birlikte hazırladığı planın uygulanmasını bizzat yönettiğini ve planın İsrail’in bilgisi dahilinde uygulandığını ifade etti.

Dahlan’ın planına göre Mısır Ordusu’na yönelik provokatif saldırılar düzenleneceği ve böylece ordunun İsrail’in izniyle Sina’da operasyonlarını yoğunlaştırmasının ve Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı daha da ağırlaştırmasının sağlanacağı kaydedildi.

Kaynaklar, Cuma günü Mısır Ordusu’na ait helikopterlerin Gazze Şeridi semalarında uçmasının İsrail ile Mısır Ordusu arasındaki koordinasyona işaret ettiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.