FilistinHaberlerOrtadoğu

Sınıra duvar örmek doğru bir hareket değil

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Dr. Mahmud Zehhar, Gazze ile Mısır arasındaki sınırın güvenliğinin sağlanmasının hiçbir zaman kötü bir tutum olarak algılanmadığını belirterek, kötü olanın buraya duvar örmek olduğunu ifade etti.

Zehhar, Mısır’ın el-Mısriyyu’l-Yevm gazetesinin kendisiyle yaptığı ve dün (24 Aralık Perşembe) yayınladığı röportajda şöyle dedi: “Mısır ile Gazze sınırında oturanlar ayrı, tüneller kazıp ticaret yapanlar ise ayrıdır. Bu tünellerin kazılmasında ne Filistin hükümetinin ne de Mısır hükümetinin parmağı var.”

Mısır tarafına ateş açılmasını ve duvar için çalışanların hedef alınmasını kesinlikle kabul etmediklerini belirten Zehhar, ister Filistin tarafından gelsin, ister Mısır tarafından böyle bir saldırıya kesinlikle karşı olduklarını ifade etti.

Amerika, Avrupa ve işgal devletinin yardımıyla Mısır hükümeti Gazze sınırına 10 kilometre boyunca, Gazze halkının tünel projesini etkisiz hale getirmek için çelik duvar örmeyi düşünüyor. Çelik duvarın üstünü erken uyarı sistemiyle, altını ise denizle bağlantılı su borularıyla donatarak Gazze halkının hayat damarını kesmeyi hedefliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.