AsyaHaberler

ŞİÖ dünya ekonomisi gündemiyle toplandı

Dünya ekonomisindeki son durum, Rusya’nın Yekaterinburg kentinde başlayan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde masaya yatırıldı.

ŞİÖ üyeleri Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan’ın liderlerinin yanı sıra örgütün gözlemci ülkeleri Moğolistan, Pakistan ve Hindistan devlet başkanları da iki gün sürecek zirve için Urallar bölgesindeki kentte bir araya geldiler.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, bölgesel güvenlik ve küresel ekonomik krizle ilgili konuları ele alacaklarını söyledi.

Örgütün diğer gözlemci üyesi olan İran’ın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın zirvenin yarınki bölümüne katılacağı bildirildi.

Zirvede küresel ekonomik krize karşı örgüt üyelerinin işbirliği konularının yanı sıra Afganistan’ı da ayrıntılı olarak ele alınacak.

Medvedev’in zirve sırasında Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile üçlü, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile de ikili bir görüşme yapması planlanıyor.

Yekaterinburg’da yarın sora erecek ŞİÖ zirvesini, hemen yarın akşam başlayacak Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in üye olduğu BRIC zirvesi izleyecek.

BRIC zirvesinde de Medvedev’in dolara alternatif bir rezerv para birimi oluşturulması çağrısını yinelemesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (31) içerik yüklenmiştir.