AsyaHaberlerİranOrtadoğu

ŞİÖ üyeliği için İran’a engel kalmadı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ŞİÖ üyeliği konusunda önlerinde hiçbir engel kalmadığını söyledi.

Kırgız mevkidaşı Atambayev ile bir araya gelen İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 8 anlaşmaya imza attıklarını ve İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üye olmasının önündeki engellerin kalktığını söyledi. Ruhani, Kırgizistan’ın ABD’nin Manas’daki üssünü kapatmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kırgız mevkidaşı Almazbek Atambayev’i Sadabat Sarayı’nda kabul etti. İki liderin basına kapalı toplantısının ardından çeşitli alanlarda işbirliği protokollerinin imzalanması törenine geçildi. Törende İki ülke heyetleri arasında ziraat, ticaret, hava ve kara taşımacılığı ve turizm gibi konularda 8 mutabakat zabtı imzalandı.

İmza törenin ardından konuşan Ruhani, “İran’ın ŞİÖ’ye üye olmasının önündeki engeller kalkmıştır. Diğer üyeler de bu konuya sıcak bakmaktadır” dedi. İran’ın ŞİÖ’nün daimi üyesi olması için çaba sarf edeceklerini söylediğini aktaran Ruhani, bölgedeki güvenlik koşullarına bakıldığında İran’ın ŞİÖ’ye üye olmasının her iki tarafın faydasına olacağını dile getirdi.

Ruhani şöyle devam etti: Kırgızistan yeni hükümetinin bağımsızlık göstergesi olarak ABD’nin Manas üssünü kapatması bizlerin ne kadar yakın fikirlere sahip olduğumuzu ve uluslararası alanda işbirliklerimizi artırabileceğimizin göstergesidir. İki ülke arasında kalkınmaya yönelik ilişkiler için 10 yıllık bir program yapma kararı aldık. Kırgızistan ekonomik ve ticari yönden güneydeki uluslararası denizlere ulaşmaya ihtiyaç duymaktadır. İran’ın güneyindeki Çabahar ve Bender Abbas limanları Orta Asya ülkeleri ve Kırgızistan’ı uluslararası sulara ulaştırabilir.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev’in İran’daki resmi temaslarının üç gün süreceği belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.