AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Sırbistan: Baskıların Belgrad-Tahran ilişkilerine etkisi yoktur

Sırbistan Cumhurbaşkanı Akeksander Voviç, batılı ülkelerin baskılarına rağmen, ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

İran-Sırbistan 15 Ortakk Ekonomik Komisyon Toplantısı için Sırbistan’da bulunan İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Mphammad Şeriatmedari, Cumhurbaşkanı Voviç ile görüştü.

Viviç iki ülke turizm ilişkilerinin gelişmesini isteyerek, ekonomik alandaki ilişkilerin gelişmesi için planlamalar yapılmasını istedi.

Şeriatmedari de iki ülkenin Batı Asya ve Balkanlar bölgesinin barış ve istikrar kaynağı olduğunu ve uluslararası düzene karşı ortak görüşlere sahip olduklarını söyledi.

Amerika’nın ahde vefasızlıklar nükleer anlaşmadan çıkmasına değinen Şeriatmedari, buna rağmen İran’ın anlaşmada kalmaya ve ilişkilerini diğer ülkelerle geliştirmeye çalıştığını söyledi.

Şeriatmedari Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Sırbistan Cumhurbaşkanına resmi davetini ileterek, kendisini İran’a davet etti.

İki ülke ilişkilerinin çeşitli alanlarda daha çok gelişmesini temenni eden Şeriatmedari, İran’ın maden ve enerji alanındaki büyük kapasitelerine işaretle, İran’ın bu konularda Sırbistan ile ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.