AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Sırbistan, İran ile ortak yatırım istiyor

Sırbistan Parlamento Başkanı, İran ve Sırbistan’ın üçüncü ülkelerde ortak yatırım yapmasını istedi.

Sırbistan Parlamento Başkanı Maya Goykoviç bugün Tahran’da İran Sanayi, Ticaret ve Madenler Bakanı Muhammer Rıza Nimetzade ile görüştü.

İranlı Bakan bu görüşmede ikili ilişkilerin gelişmesi gerektiğine değinerek, “İran ve Sırbistan ilişkileri siyaseten ilerlediği gibi ekonomik boyutta da ivme kazanmalıdır” dedi.

İran ve Sırbistan’ın yüksek potansiyellere sahip olduğunu ve bu potansiyellerin iyice değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Nimetzade, Aralık ayında düzenlenmesi planlanan Ortak Ekonomik Komisyon’da uygun kararlar alınabileceğini belirtti.

İki ülke arasında birçok anlaşmanın imzalandığını aktaran Nimetzade, “Bugün bu anlaşmaların ekonomik alanda hayata geçmesini istiyoruz. Ticaret, turizm, sanayi ve maden sektöründe ortak yatırım, tarım işbirliği, kültürel ve bilimsel işbirliği, öğrenci ve öğretim görevlisi değişimi ve altyapıda yatırım yapmak gibi alanların ilişkileri geliştirecek yönler olduğu kanaatindeyiz” diye konuştu.

Sırbistan Parlamento Başkanı Maya Goykoviç da bu görüşmede, İran ve Sırbistan’ın ekonomik açısından daha çok işbirliği yapmasını istediğini kaydederek, ticaretle birlikte turizmin de artmasının ikili ilişkilerde olumlu bir etki bırakacağının altını çizdi.

İran ile Sırbistan işbirliği düzeyinin düşük olduğuna da işaret eden Maya Goykoviç, Ortak Ekonomik Komisyonu toplantısının gerçekleşmesi ile iki ülkenin üçüncü ülkelerde ortak yatırım yapabilecek güçte olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.