HaberlerİranOrtadoğu

Sırp Araştırmacı: İran, faal bir şekilde terörizmle mücadele etmekte

Sırp araştırmacı Miça Jivoynoviç dünyanın artık tek kutupluluktan çıktığını belirterek, ‘’İran, dünya’da barış sağlamak istediğini ispatları, bu yönde terörizmle mücadele etmekte. Buna karşın biz dünya’nın farklı yerlerinde Washington’un terörizmi desteklediğini görebiliriz’’ dedi.

Jivoynoviç, IRNA’ya yaptığı açıklamada, Suriye ve Irak’taki gelişmelere işaretle, ‘’Bu iki ülkenin IŞİD işgalinden kurtulması ve İran’ın terörizmle mücadeledeki rolü dolayısıyla, İran bölgede istikrar ve huzurun en önemli nedenlerindendir’’ dedi.

Jivoynoviç, uluslararası alanda Kapsamlı Ortak Eylem Planını (KOEP) muteber bir senet olarak nitelendirerek, KOEP’in dünya barış ve istikrarı için yararlı olduğunu belirterek, ‘’İran ihtilafların çözümü için müzakereleri en iyi yol olarak görmekte ve BM Güvenlik Konseyi ile AB tarafından onaylanan KOEP, konuların barışçıl yollardan çözümüne vurgu yapmaktadır’’ dedi.

Jivoynoviç, ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmeden önce de KOEP ile muhalefet ettiğini belirterek, bu muhalefetin ilkesel temeli olmadığını ve sadece düşmanlıktan kaynaklandığını söyledi.

Jivoynoviç, ‘’İran’ın sorunların çözümünde uluslararası alanda zaferi ve terörizmle mücadelesi Trump’ın KOEP’e karşı gelmelerinin nedenleridir’’ dedi.

İran’ın terörizm kurbanı ülkelerden olduğunu ifade eden Jivoynoviç, İran’ın terörizm konusunda ülkelerin işbirliği önerilerinin takdire şayan olduğunu söyledi.

Terörizm gerçeğinin bazı ülkelerin savaş yanlısı politikalarından kaynaklandığını ifade eden Jivoynoviç, ‘’Bazı güçlerin menfaatleri olmasaydı, IŞİD mali ve silah desteği ile Irak ve Suriye’ye saldıramazdı’’ dedi.

Başa dön tuşu
Kapalı